Artykuł sponsorowany

Czym się różni kredyt pozabankowy od bankowego?

Czym się różni kredyt pozabankowy od bankowego?

Potrzebujesz pieniędzy? Możesz się po nie udać do banku oraz do pozabankowej firmy pożyczkowej. Niewiele osób wie, czym się różni pożyczka pozabankowa i bankowa. Która jest korzystniejsza? Na którą się zdecydować? A być może nie ma żadnej różnicy? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć najprościej, jak tylko się da. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Pożyczka bankowa

Oczywiście dla większości z nas banki są najbezpieczniejszym źródłem pożyczania pieniędzy, jednak z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej firm pożyczkowych. Biorąc pożyczkę bankową, musimy otworzyć rachunek w danym banku (koniecznie upewnij się, że jego prowadzenie jest bezpłatne) i przygotować się na nieco bardziej skomplikowany proces weryfikacyjny. Banki o wiele częściej dokonują analizy naszej zdolności kredytowej, mowa tu o weryfikacji w BIK oraz BIG, w której wiele wniosków jest odrzucanych.

Jakie są zalety pożyczki bankowej?

Pożyczka bankowa uznawana jest powszechnie za „bezpieczną” między innymi ze względu na wspomniany proces weryfikacji i wysoki współczynnik odrzuceń wniosków.

Jeśli wnioskujemy o większą sumę (np. kilka tysięcy), zaawansowane procedury bankowe pozwalają zweryfikować, czy na pewno będziemy w stanie spłacić pożyczkę.

Gdybyśmy otrzymali pieniądze, a po kilku tygodniach okazałoby się, że nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia ani związanych z nim opłat, bylibyśmy w poważnych tarapatach finansowych, a bank mógłby nigdy nie odzyskać pieniędzy.

Pożyczka pozabankowa

Oferty pożyczek pozabankowych mogą być bardzo zróżnicowane. Nawet w ramach jednej firmy możemy natrafić na inny pakiet korzyści dla stałych, a inny dla nowych klientów.

Do najczęściej wymienianych zalet należą:

  • ekspresowy czas realizacji
  • bez zbędnych formalności,
  • całodobowa obsługa wniosków

Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?

Bardzo wiele osób zadaje sobie to pytanie. Kwestia bezpieczeństwa pożyczek pozabankowych może być różnie interpretowana. Wielu z nas boi się, że trafi na nieuczciwą firmę, która na przykład wyłudzi nasze dane osobowe, a pieniędzy nigdy nie zobaczymy na oczy. Ten sposób oszustwa często spotyka się w Internecie, ale nie tylko. Pamiętaj, aby zachować ostrożność, podając swoje dane. Do niedawna, o wiele bardziej istotnym aspektem bezpieczeństwa pożyczek pozabankowych było to, czy firma w uczciwy i jawny sposób obliczy całkowity koszt pożyczki pozabankowe. Oszuści często tworzyli długie i zawiłe zapisy umów, które zobowiązywały pożyczkobiorców do dodatkowych opłat, prowizji i ubezpieczeń. Zaskoczeni klienci musieli wówczas zapłacić za pożyczenie pieniędzy znacznie więcej, niż początkowo się spodziewali. Po nowelizacji ustawy antylichwiarskiej takie praktyki przestały być możliwe – przy podpisywaniu umowy konsument musi otrzymać informację o całościowym koszcie usługi, co znacznie podniosło bezpieczeństwo pożyczkobiorców.

Co wybrać: pożyczkę bankową czy pozabankową?

Jeszcze kiedyś, chcąc uzyskać pożyczkę w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, byliśmy zmuszeni na pożyczkę bankową. To się zmieniło. Kwoty udzielanych pożyczek zarówno przez banki, jak i instytucje pozabankowe są właściwie takie same. Dlatego też instytucje pozabankowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Podobnie jest, jeśli chodzi o raty. Instytucje pozabankowe Fines także coraz częściej oferują rozłożenie zadłużenia na małe, wygodne raty. Warto dodać, że pożyczki bankowej nie dostaniemy przez Internet, natomiast pożyczkę pozabankową - już tak.

Po krótkim zastanowieniu się można bez wątpliwości stwierdzić, że zaciągnięcie pożyczki pozabankowej jest dużo prostsze i wygodniejsze. Także sam proces weryfikowania klienta chcącego zaciągnąć pożyczkę w banku jest dłuższy. Banki szczegółowo sprawdzają bowiem historię kredytową wnioskodawcy. Instytucje pozabankowe z kolei oferują swoim klientom pożyczki bez sięgania do Biura Informacji Kredytowej. Jednak pamiętajmy, że takie pożyczki bez BIK udzielane są do pewnej kwoty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz