Materiał Partnera

Czym się kierować przy zakupie drzwi zewnętrznych?

Czym się kierować przy zakupie drzwi zewnętrznych?

Drzwi zewnętrzne do domu czy mieszkania pełnią wiele ważnych funkcji. Najważniejszą z nich jest zabezpieczenie wnętrza przed wtargnięciem osób niepożądanych. Nie bez znaczenia jest także ochrona przed oddziaływaniem czynników pogodowych, takich jak opady atmosferyczne, wiatr i chłód. Drzwi wejściowe stanowią też ważny element wizerunkowy całego budynku, toteż powinny być piękne.

Szukając drzwi wejściowych do domu, możemy ulegać pokusie wyboru modelu najbardziej atrakcyjnego wizualnie. Wygląd drzwi zewnętrznych oczywiście nie jest bez znaczenia, jednak absolutnie nie może być głównym czynnikiem decydującym o zakupie. Pamiętajmy, że stolarka otworowa ma posłużyć przez długie lata, toteż warto zwracać uwagę przede wszystkim na jej jakość.

Solidne drzwi zewnętrzne

Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór drzwi zewnętrznych, produkowanych z rozmaitych materiałów. Oprócz klasycznych modeli drewnianych, w katalogach sprzedawców znajdziemy też drzwi PCV czy aluminiowe. Każdy z tych materiałów świetnie nadaje się do produkcji stolarki, pod warunkiem prawidłowego sposobu ich wykorzystania.

Chcąc kupić solidne, trwałe drzwi wejściowe, warto zwrócić uwagę na to, kto jest ich producentem. Dobrym pomysłem jest sięganie wyłącznie po produkty sprawdzonych, doświadczonych dostawców z ugruntowaną pozycją. Przyjęcie takiego kryterium pozwoli zawęzić zakres poszukiwań, co zaoszczędzi też sporo czasu i wysiłku – podpowiada ekspert z Wielkopolskiej Fabryki Okien VARIANT.

Ciepłe i bezpieczne drzwi zewnętrzne

Przy zakupie drzwi wejściowych koniecznie zwróć uwagę na ich parametry cieplne. Zgodnie z obowiązującymi normami, współczynnik przenikalności cieplnej tego elementu nie może przekraczać 1,5 W/m2K. Dobra izolacyjność termiczna drzwi pozwala zatrzymać w domu ciepło i tym samym ograniczyć wydatki na ogrzewanie domu w zimie.

W przypadku drzwi zewnętrznych do domów jednorodzinnych bardzo ważna jest klasa wodoszczelności. Ten parametr informuje użytkowników o zabezpieczeniu wnętrz przed deszczem przy bardzo silnym wietrze. Drzwi powinny być też odporne na oddziaływanie innych czynników atmosferycznych, w tym promieniowanie UV, które nie powinno prowadzić do blaknięcia koloru powłok.

Drzwi zewnętrzne muszą zapewniać bezpieczeństwo przed ewentualnością włamania. W domach rodzinnych zalecane jest montowanie drzwi w klasie RC1-RC4. Dobre zabezpieczenia antywłamaniowe zapewniają sprawdzone systemy, jak np. bolce antywyważeniowe czy nakładki uniemożliwiające przewiercenie zamka.

Choć kwestię estetyki zostawiamy na koniec, nie jest ona nieważna. Drzwi zewnętrzne powinny być dopasowane pod kątem stylistyki do elewacji budynku i gustu właściciela. Na szczęście aktualnie oferta stolarki drzwiowej jest na tyle bogata, że każdy bez trudu może znaleźć model trwały i zgodny z własnymi upodobaniami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz