Materiał Partnera

Czym się kierować przy wyborze wózka inwalidzkiego?

Czym się kierować przy wyborze wózka inwalidzkiego?

To, jaki wózek inwalidzki zostanie wybrany dla osoby niepełnosprawnej, ma ogromne znaczenie dla jej komfortu. Jest to sprzęt, który zapewnia możliwość samodzielnego poruszania się, dlatego tak istotne jest jego dopasowanie do potrzeb konkretnego pacjenta. Ponadto nie można zapomnieć o tym, że niekiedy wózek jest obsługiwany przez opiekuna, w związku z czym nie powinien on sprawiać problemu podczas manewrowania nim i przewożenia.


Czym powinien charakteryzować się idealny wózek inwalidzki?

Tym, na co należy pierwszorzędnie zwrócić uwagę, jest konstrukcja wózka. Nie powinna być ona zbyt skomplikowana - minimalizuje to ryzyko usterek i problemów z obsługą.

Na uwagę zasługuje sprzęt cechujący się jak najmniejszą wagą. Gwarantuje to, że wózek będzie można bez problemu transportować, wnosić po schodach czy przenosić w inne miejsce. Dlatego też tak dobrym wyborem są wózki wykonane z aluminium. Metal ten oprócz tego, że nie jest ciężki, to wyróżnia się dużą wytrzymałością. Solidną konstrukcję ma także sprzęt wykonany ze stali.

Poszukując właściwego wózka inwalidzkiego, trzeba przyjrzeć się temu, czy prowadzi się go płynnie i bez problemu. Również osoba, która wykorzystuje tego typu sprzęt, powinna być usatysfakcjonowana jego łatwym sterowaniem.

Z wózków inwalidzkich korzystają ci, którzy potrzebują ich okresowo – na przykład w związku z unieruchomieniem nogi w gipsie. Jednak inni nie rozstają się z nimi przez całe życie. W obu przypadkach trzeba zadbać o to, aby używanie takiego sprzętu oraz jego obsługa były jak najłatwiejsze. Wózki muszą być też funkcjonalne i dostosowane do potrzeb tych, którzy mają problemy z samodzielnym poruszaniem się” – mówi ekspert z firmy EQMED.


Jak wybrać odpowiedni wózek inwalidzki?

Wózek dla inwalidów to sprzęt, na którym potrzebujące go osoby spędzają większą część dnia. Dlatego też trzeba tak uważnie przyjrzeć się jego parametrom.

Na komfort korzystania z wózka ma wpływ siedzisko, a zwłaszcza jego szerokość oraz głębokość. Należy wybrać sprzęt, który będzie idealnie pasował do wzrostu czy sylwetki użytkownika.

Natomiast jego sterowność jest zależna od tego, czy można regulować nachylenie kół do podłoża. Dzięki ich odpowiedniemu ustawieniu wózek taki może być bardzo zwrotny. Za bezpieczeństwo podczas korzystania ze sprzętu odpowiadają hamulce. Powinny one błyskawicznie reagować na manewry użytkownika.

Jeżeli wózek ma umożliwiać poruszanie się osobie ze złamaną kończyną, warto aby miał podnóżek z możliwością regulacji wysokości i odchylenia jego położenia. Jeśli natomiast sprzęt ma być często przewożony w samochodzie, powinien mieć składane oparcie, co umożliwi jego bezproblemowy transport.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz