Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze wiertarki?

Czym się kierować przy wyborze wiertarki?

Nie da się ukryć, że wiertarka jest podstawowym narzędziem, które powinno znaleźć się w każdym domu. Niezastąpiona w czasie prac remontowych występuje w licznych wersjach o zróżnicowanych  parametrach technicznych. Dlatego też z jej obsługą poradzą sobie nie tylko długoletni majsterkowicze, ale i amatorzy wiercenia, którzy sprzętu używają jedynie sporadycznie.

Z udarem czy bez?

Na brak wyboru na sklepowych półkach nie ma co narzekać. Wręcz przeciwnie, decyzja o zakupie konkretnego typu wiertarki może przyprawić o niemały ból głowy, zwłaszcza gdy nasza wiedza o sprzęcie jest niewystarczająca. Okazjonalni majsterkowicze muszą sobie w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie, jakie będzie przeznaczenie wiertarki. Jeśli planujemy wiercenie otworów w twardych materiałach takich jak beton czy granit, nasze zainteresowanie powinno skupić się na urządzeniach z udarem. Pod pojęciem udaru należy rozumieć system wytwarzający rytmiczne uderzenia, dzięki którym wiertarka cieszy się zwielokrotnioną mocą. Warto jednak wiedzieć, że przy pracy z wymagającymi materiałami musimy w sposób precyzyjny modulować obroty.  Im większa częstotliwość udarów, tym mniejsza ich siła, dlatego wysoki program należy ustawić jedynie w początkowym etapie wiercenia.

Gdy jednak chcemy tylko i wyłącznie tworzyć otwory w tworzywach sztucznych, drewnie bądź metalu, możemy sięgnąć po wiertarkę bez udaru, która dzięki swej kompaktowej budowie, waży niewiele, co gwarantuje wygodną obsługę. Duży wybór wiertarek pochodzących od renomowanych producentów można odnaleźć w P.H. MTM Metal-Market.

Czy moc jest z nami?

Kupując wiertarkę, warto zapoznać się z jej specyfikacją techniczną. Jako że epizodyczni majsterkowicze używają sprzętu kilka razy w roku, modele do amatorskich zastosowań zostały skonstruowane w mało skomplikowany sposób, co przekłada się na niższą cenę, ale też mniejszą odporność na obciążenia. Do prostych zadań wystarczą więc urządzenia o mocy 500-600 W. Do bardziej złożonych czynności budowlanych lepiej już zainwestować w profesjonalną wiertarkę o mocy powyżej 1000 W. Jej obudowa nie jest plastikowa, jak w przypadku wiertarek amatorskich, a  wykonanie ze stopów magnezu zapewnia takiemu sprzętowi trwałość na lata.

Ważnym aspektem przy wyborze wiertarki jest również ich sposób zasilania. Na rynku odnajdujemy coraz więcej narzędzi wyposażonych w akumulatory, co jest odpowiedzią na potrzeby użytkowników, którzy poszukują mobilnych rozwiązań. Zasilanie akumulatorowe daje bez wątpienia znacznie większą swobodę działania. Można zapomnieć o posiłkowaniu się przedłużaczami, których użycie nie należy do komfortowych. Dlatego też bez trudu możemy wykonać otwory poza budynkiem, chociażby w ogrodzie. Ich wadę stanowi konieczność regularnego ładowania oraz mniejsza moc od zasilanych sieciowo odpowiedników.  Akumulatory, nawet o dużej pojemności nie starczają na długo przy wierceniu z systemem udarowym, a wyłączając go, znacznie przedłużamy czas wykonania zadania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz