Artykuł sponsorowany

Czym się charakteryzuje odpowiedni olej grzewczy?

Czym się charakteryzuje odpowiedni olej grzewczy?

Oleje grzewcze stosuje się w sytuacjach, gdy wymagany jest transport ciepła między jego źródłem, a odbiornikiem. Szczególną istotna jest kompatybilność z materiałami konstrukcyjnymi oraz dobre właściwości termooksydacyjne, które wykorzystuje się w miejscach instalacji przesyłki ciepła. Olejowymi nośnikami ciepła zazwyczaj są węglowodorowe ciecze organiczne, estry kwasów organicznych lub inne ciekłe związki chemiczne o właściwych parametrach fizykochemicznych. 

Jakie powinny być oleje grzewcze?

Najlepiej, żeby tego rodzaju ciecze cechowały się właściwościami eksploatacyjnymi wymaganymi dla danej aplikacji. Nowoczesne oleje grzewcze, które stosuje się w przemyśle powinny być: nietoksyczne i odpowiednio lepkie w zakresie temperatur pracy. Ponadto ich temperatura płynięcia musi być prawidłowa, nie mogą wydzielać się i odkładać w nich osady na ściankach układu. 

Do zalet oleju grzewczego można zaliczyć brak wydzielania substancji gazowych w czasie pracy oraz zdolność do przenoszenia ciepła. Efektem tych cech jest otrzymanie największego ciepła właściwego występującego przy dużym współczynniku przewodności cieplnej.

W jakich warunkach można wykorzystywać oleje grzewcze?

Takiego rodzaju ciecze powinny być wykorzystywane jako nośniki ciepła jedynie w układach posiadających obieg wymuszony. Układy, które wykorzystują tylko konwekcje ciepła nie mogą zapewnić odpowiednio sprawnych przepływów zabezpieczających przed miejscowym przegrzaniem oraz rozkładem oleju.

Zazwyczaj stosuje się olejowe nośniki w postaci głęboko rafinowanego oleju mineralnego z dodatkiem inhibitorów, syntetycznych węglowodorów typu polialfaolefin (PAO), a także aromatycznych, czyli wielopierścieniowych węglowodorów pozbawionych bocznych łańcuchów alkilowych.

Jak wybrać odpowiedni olej grzewczy?

Zanim wybierzemy właściwy olej, trzeba określić minimalną oraz maksymalną temperaturę materiału podgrzewanego. Następnie warto ustalić temperaturę pracy cieczy znajdującej się w wymienniku ciepła i wyliczyć ilość ciepła, którą należy dostarczyć do surowca. Kiedy dobieramy nośnik, należy przeanalizować temperaturę filmu oleju, mając na uwadze powierzchnię rur kotła, z którymi będzie miał stały kontakt. 

Temperatura filmu olejowego powinna być niższa niż temperatura olejowego nośnika ciepła na początku destylacji. Aby prawidłowo dobrać nośnik olejowy ciepła do układu grzewczego, należy określić minimalną i maksymalną temperaturę do jakiej będzie podgrzewany surowiec. W ten sposób ustala się temperaturę pracy olejowego nośnika ciepła w wymienniku ciepła, a także ilość ciepła, jaką należy dostarczyć do surowca.

Jaka firma może nas zaopatrzyć w olej grzewczy wysokiej jakości? Warto zwrócić się do Ekopal Max, z siedzibą w Tychach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz