Artykuł sponsorowany

Czym są wibroizolatory i gdzie znalazły swoje zastosowanie?

Czym są wibroizolatory i gdzie znalazły swoje zastosowanie?

Tłumienie drgań jest bardzo ważne przy pracy różnego rodzaju sprzętów i maszyn, a także mniejszych konstrukcji nawet wyposażenia domowego. Drgania wpływają bowiem na szybsze niszczenie elementów, mocne tarcie, a także wywoływanie hałasu. Obniżają one również sprawność urządzeń, wpływając na ich gorsze wyniki pracy czy użytkowy komfort. Tłumienie drgań jest zatem bardzo ważne, także ze względów bezpieczeństwa. Nie zatem dziwnego, że szerokim i uniwersalnym zastosowaniem cieszą się wibroizolatory.

Wibroizolatory – czym one są?

Wibroizolatory to niewielkie amortyzatory walcowe, które tworzone są najczęściej z metalu oraz gumy. Służą one zaś do tłumienia drgań w urządzeniach, maszynach, pojazdach, a nawet konstrukcjach budowlanych tak, by obniżyć poziom generowanego hałasy. Zabezpieczają one również żywotność podzespołów, nie pozwalając na nadmierny nacisk, tarcie czy też zbytnie ich obciążenie. Wibroizolatory wydłużają zatem życie maszyn oraz zwiększają komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania.

Jeśli chodzi o konstrukcję wibroizolatorów, należy podkreślić, iż są tworzone w różnych wymiarach, typach, a także z różnych tworzyw. Najczęściej produkuje się je z wysokiej klasy stali nierdzewnej, metali specjalnych oraz z elementami gumowymi o różnej twardości i elastyczności. Wibroizolatory można też podzielić ze względu na sposób wygaszania drgań. Wtedy wyróżnia się wibroizolatory pasywne oraz czynne.

Najbardziej rozpowszechnione na rynku są jednak wibroizolatory kołpakowe oraz wibroizolatory talerzowe, które w swojej ofercie posiada firma WIBRO-MET WIBROIZOLACJE. Produkuje ona zarówno uniwersalne wyroby, jak i te na specjalne zamówienie.

Wibroizolatory z katalogu czy według własnego projektu?

Najlepsi producenci artykułów wibroizolacyjnych są w stanie zagwarantować zarówno produkty katalogowe o dość uniwersalnej budowie i parametrach technicznych, jak i wibroizolatory na specjalne zamówienie. W drugim przypadku mowa o konstrukcjach tworzonych według projektów CAD/CAM dostarczanych do danej pracowni przez klienta. Może on załączyć również dokumentację rysunkową i obliczeniową, a także wizualizacje – modele 3D. Podkreślić przy tym warto, że firmy specjalizujące się w produkcji wibroizolatorów między innymi zastosowania przemysłowego, gwarantują również innowacyjny prototyping.

Dotyczy on wytwarzania próbnych produktów, które poddawane są laboratoryjnym testom, a także symulacjom. Takie podejście pozwala uzyskać spersonalizowany dla danej maszyny czy urządzenia wibroizolator. Nie oznacza to jednak tego, że własny projekt powinno wybierać się zawsze. Katalogowe i uniwersalne amortyzatory walcowe sprzedawane są w tysiącach sztuk rocznie na terenie całego kraju.

Wibroizolatory talerzowe typu TU

Jak już wspomniano, bardzo popularnymi wibroizolatorami są te talerzowe w typie TU. Cechują się one przede wszystkim uniwersalnym zastosowaniem – swobodnym ustawieniem i brakiem konieczności mocowania do podłoża. Używa się ich głównie przy małych maszynach oraz urządzeniach. Wibroizolatory talerzowe TU można spotkać zatem w:

  • pompach i sprężarkach,
  • obrabiarkach materiałowych,
  • szafach sterowniczych,
  • agregatach prądotwórczych,
  • liniach produkcyjnych,
  • wentylatorach, klimatyzatorach i chłodziarkach.

Świetnie tłumią zaś zarówno drgania wewnątrz sprzętów, jak i też te przenoszone z podłoża na maszynę. 

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz