Materiał Partnera

Czym są wibratory do betonu i jakie są ich rodzaje?

Czym są wibratory do betonu i jakie są ich rodzaje?

Narzędzia wykorzystywane na każdym placu budowy mają za zadanie ułatwić wykonywanie obowiązków przez ekipę fachowców. Do nieodzownych na nowoczesnej budowie urządzeń należą wibratory do betonu, które występują w bardzo dużej liczbie rodzajów. Wybranie właściwego pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i uzyskać znacznie lepsze efekty, także wytrzymałościowe – co ma niebagatelne znaczenie przy konstruowaniu fundamentów.

Na co pozwala wykorzystanie mieszanki do betonu?

Mieszanka betonowa jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym. Stanowi podstawę ogromnej liczby konstrukcji – wieńców stropowych, ławy fundamentowej czy płyty fundamentowej. Współcześnie do uzyskania wysokiej jakości mieszanek betonowych wykorzystuje się specjalne maszyny nazywane wibratorami do betonu. Ich dystrybutorem jest między innymi firma Vibra Pol. Dobrze dobrany wibrator sprawi, że mieszanka betonowa będzie odpowiednio rozprowadzona i zagęszczona, a przy tym pozbawiona wad wynikających z obecności pęcherzyków powietrza.

Wibratory do betonu występują w bardzo wielu rodzajach. Mamy do dyspozycji zarówno te, które podłączymy do konwencjonalnej sieci energetycznej, jak i te zasilane przez tak zwaną „siłę”, czyli napięcie 400 V.

Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od tego, jak często wykonujemy prace wykorzystujące mieszankę betonową. Jeśli nie robimy tego zawodowo, dobre parametry i wysoka jakość urządzenia nie będą miały dużego znaczenia. Profesjonaliści powinni natomiast wyposażyć się w dedykowane maszyny zgodne z profilem ich działalności.

Wibratory do betonu kategoryzuje się najczęściej w zależności od ich wykorzystania. Podstawowe rodzaje obejmują wówczas wibrator wgłębny, powierzchniowy i przyczepny.

Jakie są podstawowe rodzaje wibratorów do betonu?

Wibratory do betonu używane na niewielkich powierzchniach to wibratory wgłębne – mają małą wagę, wygodną buławę i średnicę dopasowaną do tego typu zastosowań. Pomocny jest zwłaszcza przy wylewaniu mieszanek o półciekłej konsystencji.

Jeśli naszym celem jest zagęszczenie posadzki lub gruntu, możemy użyć wibratora powierzchniowego – kontakt z powierzchnią zachodzi dzięki stalowej płycie urządzenia, nad którą umieszczony jest wibrujący silnik.

Stosowanym na przemysłową skalę – do konstruowania płyt betonowych, zabudowy rurowej lub płytowej – stosowane są wibratory przyczepne. Mają one formę swoistych listew wyposażonych w system wibracyjny, w obrębie których znajduje się mieszanka betonowa.

Opracowanie:
Poznań, Ketlinga 1
tel. 61 863 02 74
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz