Artykuł sponsorowany

Czym są wentylatory promieniowe?

Czym są wentylatory promieniowe?

Wśród wentylatorów, które mają swoje zastosowanie w budynkach kubaturowych, jednymi z najbardziej wydajnych są te promieniowe. Inaczej zwane są one dmuchawami, co związane jest ze sposobem ich wyrzutu powietrza dzięki pracy silnika elektrycznego. Jeśli chodzi zaś o ich porównanie do wentylatorów osiowych, warto wiedzieć, że te promieniowe posiadają wyższe przyrosty ciśnień. Poznaj zatem ich działanie!

Zasady działania wentylatorów promieniowych

Nazwa wentylatorów promieniowych, wzięła się z tego, iż powietrze rozchodzi się przy pracy takiego urządzenia po promieniu obracającego się wirnika. Napływ powietrza następuje zatem od strony wlotu, co pozwala wirnikowi przekazywać energię powietrzu, wykorzystując tzw. efekt odśrodkowy. To właśnie dzięki temu jednocześnie mogą być odrzucane olbrzymie masy napływającego powietrza. Na miejsce tych wyrzucanych, dynamicznie napływają zaś całkowicie nowe z kierunku poosiowego. Oznacza to, że wentylacja jest w stanie – przy kilku zainstalowanych wentylatorach tego typu – w 100% kontrolować przepływ powietrza w obiekcie. Efektem tego jest zdrowy mikroklimat, świeżość, szybkie usuwanie zanieczyszczeń, a także wspieranie systemów ogrzewania. Z wentylatorami promieniowymi, można osiągnąć znaczne oszczędności w sezonie grzewczym i nie tylko…

Zastosowanie wentylatorów promieniowych

Wentylatory promieniowe znalazły swoje zastosowanie głównie w instalacjach wentylacyjnych wywiewnych oraz nawiewnych, dużych obiektów. Mowa o tych wykorzystywanych w przemyśle, rolnictwie, czy przeznaczenia publicznego. Najczęściej można spotkać je zatem w obiektach magazynowych, w szpitalach, na stołówkach, basenach, a nawet w laboratoriach, czy w oczyszczalniach ścieków. Podkreślić należy bowiem wysoki poziom wydajności, przy niskim dotyczącym generowanego hałasu. Warte uwagi są również parametry związane z atestami higienicznymi.

„Ślimakowa” obudowa wentylatorów promieniowych

Wentylatory promieniowe, przede wszystkim wyróżniają się specyficzną ślimakową obudową, która potocznie zwana jest figurą wentylatora promieniowego. Warto przy tym wiedzieć, że jego kształt musi być zgodny z normą PN-92/M-43011, a wielokrotnie cała konstrukcja tworzona jest z wysokiej klasy tworzywa sztucznego o stopniu ochrony IP 55 i izolacyjności w grupie F.

Jeśli chodzi zaś o specyficzną budowę, należy również podkreślić kierunek obrotu wirnika. Określa się go jako prawy, zgodny z kierunkiem obrotu wskazówek zegara – RD, lub lewy, przeciwny do kierunku obrotu wskazówek zegara – LG. Kierunek ten określa się patrząc w kierunku osi wentylatora ze strony przeciwnej do wlotu, od strony napędu.

Wentylator promieniowy typu WA i WB od Metalplast

Bardzo wydajne wentylatory promieniowe oferuje na rynku polskim, firma Metalplast, która wyposaża swoje konstrukcje w silniki dwubiegowe trójfazowe; z regulowaną prędkością obrotową; lub te o stałej prędkości obrotowej. Warto podkreślić tutaj to, że producent dba o to, aby tworzyć wentylatory nie tylko niesamowicie wydajne i innowacyjne, oraz łatwe w adaptowaniu, ale także wytrzymałe. Specjalne konstrukcje są w stanie wytrzymać nawet temperaturę pracy bliską 60 stopni Celsjusza, przy przetłaczaniu powietrza zanieczyszczonymi czynnikami agresywnie chemicznymi. Pozwala to na zastosowanie takich wentylatorów w halach produkcyjnych, oczyszczalniach ścieków, elektrowniach, firmach recyklingowych, czy w hutach, stoczniach, laboratoriach, oraz zakładach petrochemicznych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz