Materiał Partnera

Czym są wały napędowe, jak wygląda proces regeneracji wału napędowego?

Czym są wały napędowe, jak wygląda proces regeneracji wału napędowego?

Serwisy samochodowe często w ramach prowadzonej działalności współpracują na stałe z firmami świadczącymi usługi regeneracji wałów napędowych. Wały napędowe to specjalistyczne podzespoły wykorzystywane w układach napędowych praktycznie każdego rodzaju pojazdu. Znajdują zastosowanie zarówno w samochodach osobowych, dostawczych, autobusach, jak i w ciągnikach siodłowych lub dźwigach. Zobaczmy, na czym polega usługa regeneracji wału napędowego?

Wał napędowy wchodzi w skład układu napędowego. Kształtem przypomina walec, który obraca się wokół własnej osi wraz z poszczególnymi częściami składowymi wału. Zaliczyć do nich należy: piasty, tarcze hamulcowe, a także koła zębate.

Jaką funkcję w pojazdach pełnią wały napędowe?

Wał napędowy służy do przenoszenia momentu obrotowego na oddalone od siebie zespoły układu napędowego. Przenosi napęd z silnika na most napędowy, a ten z kolei przekazuje moment obrotowy na koła.

Można powiedzieć, że wały napędowe, jak nazwa sugeruje, napędzają pewne oddalone od siebie elementy konstrukcji pojazdu lub maszyny, niepołączone ze sobą na etapie produkcyjnym. Częsta eksploatacja urządzeń bądź maszyn oraz zaniedbania przeglądów technicznych mogą doprowadzić do stopniowego zużywania się elementów ruchomych w wale i tym samym uszkodzenia wałów. Wytarcie jednych elementów konstrukcyjnych w wale osłabia kolejne, wprowadzając części w drgania, poluzowanie elementów wału, i w konsekwencji wadliwe działanie wału.

Na czym polega regeneracja wałów napędowych?

Profesjonalne firmy zajmujące się regeneracją wałów napędowych, takie jak chociażby firma Regeneracja Wałów Napędowych - Wojmech - Wojciech Zając, przy zastosowaniu najnowszej generacji narzędzi, zajmują się przywracaniem całkowitej sprawności wałów. Usługa regeneracji wałów napędowych polega zwykle na wymianie komponentów ruchomych w wale jak:

 • krzyżaki

 • podpory

 • rury

 • lansze

 • kompensację

 • złącze pośrednie

 • przegub homokinetyczny.

Każdorazowo proces regeneracji wałów powinien obejmować:

 • Weryfikację stanu technicznego wału,

 • Kompletny jego demontaż wału,

·       Przegląd każdego elementu z osobna, po uprzednim oczyszczeniu elementów wału w procesie piaskowania lub śrutowania,

 • Wymianę zużytych części na nowe,

 • Precyzyjne zespawanie wszystkich elementów,

 • Wyważenie dynamiczne (geometryczne) wału celem sprawdzenia poprawności działania,

 • Zabezpieczenie wału przed uszkodzeniami mechanicznymi poprzez lakierowanie wału.

Dlaczego warto poddawać uszkodzone wały regeneracji?

Wymiana wału napędowego bez względu na miejsce jego zastosowania to droga usługa. W sytuacji, kiedy uszkodzenia wału nie są na tyle poważne, że można poprzez jego regenerację przywrócić konstrukcję wału, zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy.

Oddając wał napędowy do regeneracji, warto zabrać ze sobą oryginalną specyfikację techniczną wałów, dzięki czemu dokładność prac rekonstrukcyjnych, przywracania oryginalnych parametrów wału może sięgać niemalże 100%.

Opracowanie:
Czechowice-Dziedzice, Kraszewskiego 34
tel. 515 129 131
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz