Artykuł sponsorowany

Czym są szumy uszne i jak wygląda leczenie tej przypadłości?

Czym są szumy uszne i jak wygląda leczenie tej przypadłości?

Z pewnością każdy z nas doświadczył kiedyś szumu w uszach. Te nieprzyjemne doznania dźwiękowe mogą występować z przerwami bądź na stałe oraz towarzyszyć różnym procesom chorobowym. Czym są szumy uszne i co właściwie je powoduje? Jak wygląda leczenie tej przypadłości? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Szumy uszne - czym są?

Należy zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie są szumy uszne. W dużym skrócie jest to wrażenie odbierania dźwięku mimo braku obecności bodźców dźwiękowych. To dziwne odczucie może dotyczyć jednego bądź obu uszu. Jak pacjenci opisują to zjawisko? Najczęściej charakteryzują je jako doznanie brzęczenia, dzwonienia lub syczenia.

Warto zaznaczyć, że szumy w uszach mogą być subiektywne i obiektywne. Pierwszy rodzaj jest częściej spotykamy - dźwięki słyszalne są tylko przez chorego. Dolegliwości te są związane z pracą mózgu, który w odmienny sposób interpretuje dobiegające impulsy nerwowe. Z kolei szumy obiektywne są słyszane zarówno przez chorego, jak i osobę badającą za pomocą specjalistycznej aparatury. Powstający dźwięk jest np. wynikiem przepływu krwi przez zwężone naczynia krwionośne.

Nadmiar woskowiny usznej i ekspozycja na hałas jako przyczyna szumu

Jedną z przyczyn powstawania szumów usznych jest np. obecność nadmiaru woskowiny usznej. Nagromadzona wydzielina może powodować tzw. korek (czop), który zwęża światło przewodu słuchowego. Konsekwencją są właśnie szumy uszne, swędzenie, niekiedy ból i kłucie w uchu, a także uczucie wypełnienia.

Z kolei gdy mamy do czynienia z szumem w jednym uchu, wówczas należy wziąć pod uwagę możliwość obecności ciała obcego, a szczególnie w przypadku dzieci.

Potencjalną przyczyną szumu w uszach może być również ekspozycja na hałas czy zmiana ciśnienia. Takie dolegliwości zdarzają się np. po starcie samolotu czy wystrzale bądź odpaleniu petardy. Co więcej, długotrwałe słuchanie głośnej muzyki także przyczynia się do stopniowego osłabienia słuchu.

Infekcje powodujące szum w uszach i leczenie

Szumy uszne mogą także wynikiem ostrego i przewlekłego zapalenia ucha środkowego czy zapalenia ucha wewnętrznego. Dolegliwościom towarzyszą zazwyczaj objawy przeziębienia, niedosłuch oraz silny ból ucha.

Jak zatem wygląda leczenie szumu w uszach? Pierwszym krokiem jest oczywiście znalezienie przyczyny, a następnie jej usunięcie. Dlatego koniecznością jest zgłoszenie się do gabinetu laryngologicznego np. Beaty Bocheńskiej. Należy również zadbać o zrównoważony sposób żywienia - często niedobory witamin i minerałów przyczyniają się do powstawania szumów usznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz