Artykuł sponsorowany

Czym są szkła progresywne i kiedy warto się na nie zdecydować?

Czym są szkła progresywne i kiedy warto się na nie zdecydować?

Bardzo duża grupa osób, która zmaga się z wadą wzroku, szczególnie po 40. roku życia, ma przy sobie dwie pary okularów. Jedne służą do widzenia obiektów znajdujących się blisko, a drugie do patrzenia w dal. Jednak takie rozwiązanie nie jest wygodne, ponieważ nieustannie trzeba zmieniać okulary, a do tego nie zawsze mamy dwie pary przy sobie. Dlatego w takich przypadkach najlepiej postawić na okulary progresywne, które oferują zakłady optyczne. Czym one dokładnie są?

Okulary progresywne – czym są i jak działają?

Główną zaletą szkieł progresywnych jest to, że pozwalają na wyraźne widzenie zarówno obiektów znajdujących się daleko, jak i blisko. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą szkieł, które złożone są z kilku stref widzenia. Każda poszczególna strefa odpowiada różnym odległościom patrzenia. Mówiąc najprościej, okulary progresywne mają szkło podzielone na trzy pola. Górna część szkieł umożliwia widzenia dali, a dolna część pozwala na patrzenie z bliska i umożliwia np. czytanie. Natomiast pośrodku znajduje się strefa pośrednia. Dzięki niej możemy zobaczyć wszystko to, co jest ani blisko, ani daleko. W przeciwieństwie do okularów jednoogniskowych, osoby noszące szkła progresywne nie mają potrzeby zakładania drugiej pary okularów lub patrzenia znad nich, ponieważ świetnie widzą przedmioty z każdej odległości.

Adaptacja do okularów progresywnych

Chcąc korzystać ze szkieł progresywnych, musimy pamiętać, że nasz organizm musi się do nich przyzwyczaić. Najczęściej okres ten wynosi kilka tygodni. Adaptacja jest bardzo ważna i należy liczyć się z tym, że przez kilka dni, szczególnie na początku, będziemy odczuwać dyskomfort w trakcie patrzenia przez nie. W trakcie przyzwyczajania się do takich okularów niezbędne jest dostosowanie się oka, a także mózgu. Dlatego duże znaczenie ma nie zrażanie się po kilku dniach do szkieł progresywnych, ponieważ po oswojeniu się z nimi, nie będziemy odczuwali żadnego dyskomfortu.

W trakcie przyzwyczajania się do noszenia szkieł progresywnych, optycy z Zakładu Optycznego Bernadetta Baran z Opoczna w województwie łódzkim zalecają wykonywanie różnych ćwiczeń, które z czasem staną się naszym nawykiem. Ćwiczenia te polegają na tym, aby opuszczać wzrok na dolną część okularów, gdy chcemy patrzeć na przedmioty znajdujące się blisko nas. Natomiast gdy chcemy zobaczyć to, co się dzieje w dali, musimy patrzeć w górną część szkieł. Wyraźne zobaczenie odległości pośrednich wymaga od nas patrzenia się przez pośrednią strefę. W trakcie ćwiczeń adaptacyjnych istotne jest nauczenie się obracania głową w stronę przedmiotu, który chcemy wyraźnie widzieć.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia szkieł progresywnych?

Okulary progresywne nie zawsze się sprawdzają. W sytuacji, gdy cierpimy na zaburzenia błędnika, zaburzenia widzenia obuocznego, zwyrodnienia plamki żółtej czy też zmagamy się z chorobami oczu sprawiającymi, że wada wzroku dynamicznie się zmienia, wówczas odradza się stosowanie okularów progresywnych. Nawet w przypadku niestandardowych wad wzroku warto poradzić się specjalisty, czy inwestycja w okulary progresywne jest korzystna.

Opracowanie:
Opoczno, Biernackiego 18j
tel. 44 755 51 60
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz