Artykuł sponsorowany

Czym są styczniki modułowe? Kryteria podziału styczników

Czym są styczniki modułowe? Kryteria podziału styczników

Styczniki to podstawowe elementy każdej instalacji elektrycznej. Zawarty w nich elektromagnes powoduje zamknięcie zestyków pod wpływem wysokiego napięcia, co umożliwia zastosowanie styczników jako urządzeń zabezpieczających. Jednym z interesujących rodzajów styczników są styczniki modułowe, które mają swoje specyficzne zastosowanie.

Czym różnią się styczniki modułowe od pozostałych?

Styczniki to specyficzny typ łączników. Każdy z nich zawiera przynajmniej jedną parę zestyków roboczych, które zamykają się i otwierają dzięki płynącemu przez połączony z nimi elektromagnes prądowi elektrycznemu. Spadek napięcia w cewce elektromagnesu powoduje uwolnienie zestyków dzięki mechanizmowi sprężynowemu. Styczniki są więc urządzeniami całkowicie bezobsługowymi. Styczniki modułowe tym różnią się od klasycznych, stosowanych współcześnie coraz rzadziej, że można je doposażyć w dodatkowe oprzyrządowanie. Do tego typu oprzyrządowania możemy zaliczyć między innymi moduły interfejsowe, elementy RC, bloki styków pomocniczych (np. do podłączenia sygnalizatora), mechaniczne blokady zatrzaskowe i ich moduły, elektroniczne moduły czasowe, przekaźniki termobimetalowe i wiele innych elementów. Znacząco zwiększają one możliwości stycznika i pozwalają na bardziej precyzyjne sterowanie przepływem prądu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w automatyce przemysłowej oraz wielu nowoczesnych gałęziach przemysłu.

Typologia styczników

Styczniki możemy podzielić według wielu kryteriów. Jednym z nich może być na przykład producent – taki jak firma El-Styk. Innym ważnym kryterium podziału styczników jest ich budowa. Najczęściej stosowane standardowe styczniki sterownicze i styczniki mocy, a także styczniki modułowe oraz styczniki lutowane do płytki drukowanej. Innym ważnym parametrem opisującym styczniki jest ich moc, która wyrażona jest w amperach lub kilowatach. Wynika ona bezpośrednio z materiałów użytych do wyprodukowania zestyków głównych stycznika oraz sposobu ich wykonania. Styczniki możemy podzielić także według rodzaju napięcia, które zasila cewkę elektromagnesu budującego każdy z nich. Cewki mogą być dostosowane do współdziałania z napięciem przemiennym – np. typowym 400V, 230V, 24V i nietypowym (m.in. 500V) – oraz napięciem stałym: 110V, 48V, 24V czy 12. Niektórzy z producentów styczników oferują także takie, które wyposażono w uniwersalną cewkę zdolną do obsługi napięć tak przemiennych, jak i stałych. Styczniki rozróżnia się jeszcze według kategorii pracy: AC1 oznacza grzałki oporowe oraz urządzenia nieindukcyjne i małoindukcyjne, AC2 oznacza silniki pierścieniowe, a AC3 silnik klatkowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz