Artykuł sponsorowany

Czym są stacje gazowe?

Czym są stacje gazowe?

Stacje gazowe instalowane są zarówno w systemach dystrybucji, jak i przesyłu paliwa gazowego. Bardzo często wykonywane są one na zlecenia dużych ośrodków przemysłowych, które wykorzystują gaz w swoich procesach produkcyjnych. Stacje gazowe dzieli się również na stacje pomiarowe, redukcyjne, bądź łączące obie funkcje stacje redukcyjno-pomiarowe. Poznaj ich konstrukcje i zastosowanie.

Stacje gazowe

Stacjami gazowymi nazywa się zespół urządzeń wraz z odpowiednimi instalacjami, które wykorzystywane są do redukcji, regulacji, uzdatniania, pomiarów, a także podziału paliwa, jakim jest gaz. Stacje gazowe są częścią całego systemu przesyłu gazu, a bardzo często muszą one być budowane w ośrodkach produkcyjnych i przemysłowych, które do swoich procesów technologicznych wykorzystują duże ilości gazu. To dlatego na rynku wykształciły się profesjonalne firmy zajmujące się budową stacji gazowych z systemami bezpieczeństwa, przeglądami technicznymi wszystkich instalacji gazowych, czy też dostarczaniem techniki gazowej – sprzedaż armatury gazowniczej takiej jak: gazomierze, reduktory, zawory, skrzynki telemetrii czy też manometry. Jednym z liderów z branży wykonywania usług związanych z gazyfikacją jest firma Centrogaz, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników o kompetencjach projektowania sieci energetycznych, ich montażu, przeglądu, a także konserwacji.

Rodzaje stacji gazowych – podział ze względu na typ budowy

Pierwszy podział stacji gazowych wyróżnia je ze względu na ich typ budowy. Najlepsze firmy zajmujące się budową stacji gazowych, są przygotowane na wykonywanie instalacji w systemie nadziemnym, a także podziemnym. Stacje nadziemne wykonane są z materiałów o wysokich właściwościach technicznych tak, aby były one w pełni odporne na działania czynników zewnętrznych – najczęściej stacje nadziemne wyróżniają się również wykorzystaniem małych, specjalnie budowanych betonowych, bądź blaszanych wiat. Stacje gazowe podziemne są zaś wznoszone, jako moduły kontenerowe, które umieszcza się w obudowach z tworzyw sztucznych lub tych metalowych. Ich zaletą jest brak wpływy na środowisko zewnętrzne, a także znacznie obniżony poziom hałasu.

Rodzaje stacji gazowych – podział ze względu na zastosowanie

Ze względu na swoje zastosowanie, wznoszone są takie stacje gazowe jak:

  • stacje pomiarowe – służą one do pomiaru strumienia objętości, masy, a także energii gazu,
  • stacje redukcyjne – mają one za zadanie redukcję ciśnienia gazu, składają się z armatury filtrującej, odcinającej, a także z urządzeń regulacyjnych/redukcyjnych,
  • stacje redukcyjno-pomiarowe – najczęściej mają one budowę szafkową murowaną bądź wykonaną w formie wiaty. Taka konstrukcja wymaga wykonania fundamentów, instalacji odgromowych, a także użycia materiałów umożliwiających proces wentylacji naturalnej. Stacje tego typu wykonywane są przez najlepsze firmy o przepustowości gaz 100, 200, 300, 600, bądź 1500 Nm3/h.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz