Artykuł sponsorowany

Czym są pozwolenia wodnoprawne i jakiej firmie powierzyć ich przygotowanie?

Czym są pozwolenia wodnoprawne i jakiej firmie powierzyć ich przygotowanie?

Realizowanie wielu inwestycji budowlanych zwłaszcza obiektów przemysłowych, które mogą wpłynąć na stan środowiska naturalnego, wymaga uzyskania tak zwanego pozwolenia wodnoprawnego. Jego przygotowaniem zajmują się dzisiaj profesjonalne biura projektów ekologicznych, których polityką jest dbanie o ochronę zasobów środowiskowych. Dowiedz się, czym są pozwolenia wodnoprawne!

Na co zezwala inwestorom pozwolenie wodnoprawne?

Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane przy inwestycjach związanych ze szczególnym wykorzystaniem wód, wznoszeniem infrastruktury wodnej, instalowaniem różnych konstrukcji wodnych, czy innymi działaniami, które mogą mieć bezpośredni oraz pośredni wpływ zarówno na wody powierzchniowe, jak i gruntowe. Dokument ten jest zatem potrzebny przy budowie stawów, pomostów, studni, oczyszczalni ścieków lub przy chęci odprowadzania ścieków, czy poboru wód podziemnych. Bardzo często tego typu pozwolenia muszą do swoich działań inwestycyjnych uzyskiwać przedsiębiorcy, a także rolnicy. Mowa tutaj o rolniczym wykorzystaniu ścieków, czy też o przyłączeniu do kanalizacji ogólnej instalacji przemysłowych, które odpowiedzialne są za przesył technologicznych odpadów płynnych.

Pomoc w uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego

Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego to niełatwe działanie, które jest bardzo złożone administracyjnie. To dlatego większość podmiotów korzysta z usług profesjonalnych doradców, którzy zajmują się wszystkimi formalnościami urzędowymi. Jednym z takich podmiotów jest Biuro Projektów Ekologicznych EkoProjekt, którego misją jest niesienie pomocy przedsiębiorstwom przy podnoszeniu w ich strukturach standardów ochrony środowiska. Do tych działań zalicza się między innymi przygotowywanie raportów oddziaływania danej inwestycji na zasoby naturalne, przygotowywanie wniosków o wydanie pozwolenia zintegrowanego, czy też opracowywanie dokumentacji w zakresie emisji gazów, prowadzenia polityki gospodarowania odpadami, czy tej dotyczącej właśnie pozwoleń wodnoprawnych.

Operat wodnoprawny

Podstawowym dokumentem przy staraniu się o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego jest tak zwany operat wodnoprawny. Musi on zawierać część opisową całej inwestycji, a także tą graficzną i rysunkową – np. plany architektoniczne budowy studni podziemnych, czy gospodarczych oczyszczalni ścieków. Bardzo ważne są również załączone badania terenowe dotyczące środowiska naturalnego, które wykażą, iż dana inwestycja nie pogorszy jej stanu – tu między innymi istotna jest charakterystyka wód, które będą objęte pozwoleniem wodnoprawnym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz