Artykuł sponsorowany

Czym są opłaty środowiskowe?

Czym są opłaty środowiskowe?

Niektórzy z przedsiębiorców mogą kojarzyć termin, jakim są opłaty środowiskowe wynikające z prowadzenia działalności, w której, mówiąc najprościej, korzysta się ze środowiska. Jeśli dotyczy nas ta sytuacja, to musimy co roku składać sprawozdania dotyczące tej kwestii, jak również ponosić odpowiednie opłaty tytułem tego procesu. Regulacje prawne dotyczące opłat środowiskowych są zawarte art. 273 ust. 1 ustawy Prawa ochrony środowiska. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? O tym piszemy w poniższym artykule.

Kto musi płacić opłatę środowiskową?

To, czym są opłaty środowiskowe, można zobrazować, opisując, kogo one właściwie dotyczą. Do wnoszenia tego typu opłat są bowiem zobowiązani przedsiębiorcy, rolnicy zajmujący się uprawą roślin, hodowlą zwierząt, chowem, warzywnictwem, ogrodnictwem, leśnictwem czy rybactwem śródlądowym oraz osoby wykonujące zawód z dziedziny medycyny w charakterze indywidualnej praktyki i które, tak jak wspomnieliśmy już o tym, korzystają w określony sposób ze środowiska.

Powstaje więc pytanie, jaki to sposób? Wyżej wymienione osoby są zobligowane do ponoszenia opłaty środowiskowej, jeśli ich działalność powoduje wprowadzanie produktów płynnych lub gazowych do powietrza (np. z hodowli zwierząt lub roślin, kotłowni, procesów produkcyjnych, ze spalania paliw), wydzielanie gazów cieplarnianych do atmosfery (oczywiście legalnie), a także składowanie odpadów. Warto w tym miejscu nadmienić także, iż ponoszenie opłat środowiskowych oraz kwestie formalne z tym związane nie są tak łatwą sprawą, jak mogłoby się wydawać i z uwagi na ten fakt, warto zgłosić się w tej kwestii do sprawdzonego Biura Usług Księgowych takiego jak Relevant z Chorzowa. Dzięki skorzystaniu z tej opcji, unikniemy popełnienia kłopotliwych błędów w kwestii rozliczeń i zaoszczędzimy sporo czasu i zachodu.

Jakich sytuacji dotyczy zwolnienie z obowiązku płacenia opłaty środowiskowej?

Według Ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce zwolnienie z obowiązku płacenia opłaty środowiskowej dotyczy sytuacji, w których mamy do czynienia z naliczoną roczną opłatą, której wysokość wynosi mniej niż 800 zł. Wtedy wymagane jest jedynie przedłożenie wypełnionego sprawozdania dotyczącego korzystania ze środowiska. Drugą sytuacją, gdy możemy być zwolnieni z opłaty środowiskowej, jest pobór wody m.in. wtedy, gdy następuje na potrzeby przerzutów wody, energetyki wodnej czy wykonywania odwiertów bądź otworów strzałowych w ramach badań sejsmicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz