Artykuł sponsorowany

Czym są mediacje prowadzone w Kancelarii adwokackiej Dominika Baranowskiego?

Czym są mediacje prowadzone w Kancelarii adwokackiej Dominika Baranowskiego?

Dlaczego mediacje często okazują się skuteczniejsze od procesu prowadzonego przed sądem?  Na wydanie wyroku trzeba długo czekać a gdy to już nastąpi problem nie zawsze zostaje rozwiązany. Orzeczenie rozstrzyga spór, ale nie likwiduje jego przyczyn i nie jest korzystne dla obu stron. Mediacje to z kolei próba trwałego zażegnania konfliktu. Warto, więc dowiedzieć się, czym są spotkania oferowane w Kancelarii adwokackiej Dominika Baranowskiego.

Alternatywa dla postępowania sądowego

Na rozstrzygnięcie sprawy sądowej trzeba czekać średnio ponad rok i jest to czas minimalny. Dotyczy to praktycznie każdej gałęzi prawa. Ponadto procesy pochłaniają sporo pieniędzy i negatywnie odbijają się na zwaśnionych osobach. Szybszym i tańszym rozwiązaniem okazują się mediacje. Skupiają się na ugodowym i satysfakcjonującym obie strony zażegnaniu sporu. Skonfliktowane osoby lub grupy razem spotykają się z mediatorem i próbują wypracować korzystne porozumienie. Jeśli pomiędzy stronami narosły negatywne emocje, mogą rozmawiać z mediatorem osobno. Warto wiedzieć, że wspomniane posiedzenia dzielą się na sądowe i umowne. Pierwsze odbywają się w trakcie procesu z inicjatywy sądu lub skłóconych stron. Drugie przeprowadza się bez udziału sądu.

Największe zalety mediacji

Z reguły mediacje prowadzi adwokat wybrany przez strony konfliktu lub wskazany przez sąd. Nie podejmuje żadnych decyzji, jego rolą jest godzenie interesów zaangażowanych osób. Natomiast same rozmowy dotyczą między innymi następujących spraw:

  • podziału spadku i podziału majątku małżonków,
  • ustalenia alimentów i władzy rodzicielskiej,
  • roszczeń wspólników i akcjonariuszy, wykonania umów,
  • odszkodowań, pozwoleń na budowę.

Mediacje są dopuszczalne także w sprawach karnych i w każdej wersji mają sporo zalet. Przede wszystkim skracają czas rozwiązania sporu i obniżają koszty sprawy. Do tego porozumienia często pozwalają ostatecznie zlikwidować konflikt. Dlatego, że biorą pod uwagę jego przyczyny. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze kończą się sukcesem.

Każdy mecenas zajmujący się mediacjami musi prowadzić je zgodnie z pewnymi standardami. Podstawa to zachowanie neutralności, bezstronności i obiektywnej oceny sporu. Mediator nie ma prawa faworyzować stron, narzucać rozwiązań i za wszelką cenę dążyć do zakończenia sprawy. To spierające się osoby mają wypracować porozumienie. Kolejne wytyczne opisał nam mediator z Kancelarii adwokackiej Dominika Baranowskiego. Wskazał, że bardzo ważną kwestią jest dobrowolność uczestnictwa. Jedna osoba czy grupa nie możne zmuszać drugiej do prowadzenia rozmów. Kwestie związane z wyborem miejsca spotkań i zakresem poruszanych tematów są ustalane wspólnie. Strony decydują także o ilości sesji, formie ugody i jej treści. Rzecz jasna obowiązuje zasada poufności. 

Opracowanie:
Zielona Góra, Stary Rynek 19 lok. 2
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz