Artykuł sponsorowany

Czym są mediacje i dlaczego warto z nich korzystać?

Czym są mediacje i dlaczego warto z nich korzystać?
Mediacja jest sposobem rozwiązywania sporów, w którym kluczową rolę odgrywa pośrednik. Pomaga on w komunikacji między stronami oraz określeniu wspólnego interesu. Mediacje mają szerokie zastosowanie w sporach rodzinnych, towarzyskich oraz gospodarczych, gdzie stanowią alternatywę dla samej drogi sądowej. W jaki sposób przebiegają i czy warto korzystać z tego typu usług?

Główne zasady mediacji

Mediator jest osobą neutralną i bezstronną, posiadającą odpowiednie kwalifikacje do pełnienia swojej funkcji. Nie jest to natomiast sędzia ani arbiter, dlatego nie wolno w żaden sposób łączyć ze sobą tych pojęć – nie ma on prawa na własną rękę rozwiązywać konfliktu. Mediator podczas rozstrzygania sporu musi kierować się następującymi zasadami, które wyznacza prawo o notariacie:

  • Bezstronności – mediator musi dbać w równym stopniu o interes obojgu stron.
  • Poufności – tajemnica obowiązuje zarówno w trakcie trwania mediacji, jak i po jej zakończeniu.
  • Neutralności – osoba będąca mediatorem nie może dla żadnej ze stron pełnić funkcji doradcy.
  • Rzetelności – obie strony w równym stopniu muszą uzyskać informacje niezbędne do rozwiązania sporów.

W warszawskiej Kancelarii Notarialnej Szymona Krzyszczuka, funkcję mediatora pełni Anna Hupert-Gabryś, która posiada jednocześnie status zastępcy notariusza i biegle posługuje się językiem angielskim.

Jak przebiega mediacja?

Mediacja może mieć miejsce przed wszczęciem postępowania sądowego oraz w jego trakcie. Żeby doszła do skutku, zgodę muszą wyrazić obie strony, a następnie wspólnie wybrać mediatora – w przeciwnym razie zostanie on wyznaczony przez sąd. Mediacja może kończyć się na wiele sposobów. Najkorzystniejsze dla obu stron jest podpisanie wspólnej ugody, sporządzonej przez mediator, która zawiera wszystkie niezbędne elementy i informacje zebrane podczas trwania mediacji. Ugoda zaakceptowana przez sąd ma moc prawną i stanowi oficjalne zakończenie postępowania. Protokół do sądu jest składany w przypadku mediacji skierowanej przez sąd lub pozasądowej, kiedy strona wystąpi do sądu o zatwierdzenie ugody.

Zalety mediacji to przede wszystkim:

  • szybkie rozwiązanie sporu;
  • ugoda korzystna dla obu stron w  równym stopniu;
  • niskie koszty;
  • zachowanie przyjaznych relacji między stronami;
  • mniejsze obciążenie psychiczne i emocjonalne.

Jeśli na drodze mediacji nie dojdzie do rozwiązania sporu, strony mogą ubiegać się o swoje prawa w postępowaniu sądowym, jednak wiąże się to z dodatkowymi opłatami oraz wydłużeniem się rozwiązywania sporu. Koszt mediacji to od 150 do 200 PLN za jedno spotkanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz