Artykuł sponsorowany

Czym są mediacje i czy warto się na nie zdecydować?

Czym są mediacje i czy warto się na nie zdecydować?

Koszty postępowania sądowego są bardzo wysokie. Co więcej, przez stale zwiększającą się ilość wniosków, jakie wpływają do sądu, również czas trwania poszczególnych spraw rozciąga się znacznie nawet do kilku lat. Aby tego uniknąć, a także znaleźć satysfakcjonujący kompromis dla obu stron, warto rozważyć skorzystanie z pomocy mediatora. Chcecie dowiedzieć się, czym są mediacje oraz jakie korzyści mogą przynieść? Sprawdźcie ten artykuł.

Istota mediacji

Mediacje to jedna z coraz bardziej popularnych metod rozwiązywania konfliktów i sporów. Jej główną cechą charakterystyczną jest fakt, iż nad całym procesem czuwa postronna osoba trzecia - mediator, która pomaga przeciwnikom we wzajemnej komunikacji i ustaleniu kluczowych dla nich aspektów. Celem mediacji jest znalezienie konsensusu i wypracowanie ugody akceptowalnej i satysfakcjonującej zarówno jedną, jak i drugą stronę konfliktu. Co ważne, mediacje są w pełni dobrowolne i mają charakter poufny. Bez zgody i chęci zainteresowanych nie da się wypracować porozumienia, które zadowoli wszystkich.

Różne rodzaje mediacji

Mediacje mogą dotyczyć rozwiązywania konfliktów o różnym charakterze. Wyróżniamy dwa rodzaje mediacji:

  • mediacje sądowe,
  • mediacje pozasądowe.

Mediacje sądowe podejmuje się już w trakcie prowadzenia postępowania złożonego do sądu. Celem prowadzenia takich mediacji jest wypracowanie ugody, która pozwala rozwiązać dany konflikt bez całego procesu sądowego. Może to być na przykład ustalenie wysokości zadośćuczynienia, czy nałożenie różnych obowiązków lub zobowiązań prawnych. Co ważne, w przypadku zastosowania takiego rozwiązania nie jest istotne, kto faktycznie ma racje w danym konflikcie, a liczy się jedynie porozumienie stron.

Mediacje pozasądowe z kolei stosuje się, gdy przeciwnicy widzą możliwość do zawarcia ugody bez ingerencji sądu, jednak nie potrafią dojść do konsensusu samodzielnie. Wtedy takie osoby zgłaszają się do zaufanego mediatora, jak na przykład specjalisty z Kancelarii Adwokackiej z Niemcza, który pośredniczy w negocjacjach i pomaga znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Zalety prowadzenia negocjacji


Istnieje wiele przesłanek, które zachęcają do prowadzenia mediacji i rozwiązywania konfliktów poza drogą sądową. Jako najważniejszą zaletę warto podać ogromną elastyczność i efektywność. Mediacje dają bowiem możliwość do zawarcia porozumienia stron na zadowalających dla wszystkich warunkach. Często są to rozwiązania nieszablonowe, których nie dałoby się załatwić na drodze prawnej. Co więcej, mediacje są w pełni dyskretne, w przeciwieństwie do jawnych posiedzeń sądowych. Mediator jest również objęty tajemnicą zawodową, stąd można mieć pewność, że żadne ważne informacje nie wpadną w niepowołane ręce. Do innych zalet prowadzenia mediacji zaliczyć można m.in.:

  • oszczędność pieniędzy,
  • proste procedury,
  • prowadzenie negocjacji w przyjaznych warunkach,
  • oszczędność czasu.

Jak widać, zalet tego rozwiązania jest bardzo wiele. Jeśli widzicie, choć cień szansy na rozwiązanie konfliktu poza sądem, wtedy zdecydowanie warto spróbować i skorzystać z pomocy mediatora.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz