Materiał Partnera

Czym są łożyska elastomerowe?

Czym są łożyska elastomerowe?

Łożyska elastomerowe posiadają cechy przydatne podczas przekazywania dużych, dynamicznych obciążeń, znajdujących się np. w mostach czy wiaduktach. Jest to możliwe dzięki ich odkształcalności oraz rozciągliwości przy jednoczesnym zachowaniu cech sprężystych. Łożyska elastomerowe są zbudowane warstwowo – naprzemiennie ułożone są warstwy elastomeru i blach stalowych, które związywane są ze sobą chemicznie w trakcie procesu wulkanizacji. Więcej informacji przeczytasz w poniższym artykule.

Właściwości i zastosowanie łożysk elastomerowych

Początkowo za tego rodzaju łożyska służyły łożyska gumowe, które zostały później udoskonalone ze względu na właściwości wytrzymałościowe. Tak naprawdę łożyska elastomerowe po raz pierwszy wykorzystano w 1932 roku we Francji; w Polsce – w 1963 roku.   

Obecnie są to nowoczesne elementy, które wykorzystuje się do centrowania oraz przegubowego przekazywania obciążeń podporowych. Mają one zastosowanie zarówno w konstrukcjach żelbetowych, jak i stalowych (mosty, wiadukty, kładki dla pieszych). Absorbują siły, które wywołane są przyspieszaniem i hamowaniem, wiatrem i siłą odśrodkową oraz wynikają z pochyłego ustawienia elementów budowli. Dzięki swoim unikalnym cechom – odporności na odkształcenia objętościowe i podatności na ścinanie oraz rozciąganiełożyska elastomerowe są zdolne do przenoszenia na podpory reakcji od obciążeń pionowych i poziomych. Jednocześnie w wyniku zmian temperatury pozostawiają swobodę odkształceń dźwigarów oraz pomostu.

Istota działania i wykonanie łożysk elastomerowych

Elastomery znajdują się w grupie materiałów makromolekularnych. Oznacza to, że pod wpływem obciążenia rozciągają się i po jego ustaniu wracają do pierwotnego rozmiaru oraz kształtu. Dzięki ich obecności w łożyskach możliwy jest przesuw materiału i obrót przez deformację do stopnia, określonego w charakterystyce katalogowej. Aby zablokować przesuw, należy wyposażyć łożysko w dodatkowe stalowe konstrukcje podtrzymujące, które pozwalają na przenoszenie znacznych obciążeń horyzontalnych.

Zaletą łożysk elastomerowych jest możliwość rezygnacji z kosztownej konstrukcji z elementami ślizgowymi. Ich projektowanie oraz produkcja odbywa się w oparciu o normę PN-EN 1337-3, która jest zharmonizowana z dyrektywą budowlaną 89/106/EWG. Zgodnie z tą normą łożyska elastomerowe mogą być wykonane z syntetycznego kauczuku chloroprenowego (CR) lub kauczuku naturalnego (NR) o stopniu ozonowym „0“.   

Materiał ten podczas procesu wulkanizacji wiąże się z blachą stalową, co sprawia, że łożysko elastomerowe jest odporne na ścinanie i ściskanie – wyjaśnia ekspert z firmy IN-BEAR, która oferuje szeroki wybór łożysk i materiałów ślizgowych pochodzących od cenionych producentów.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz