Artykuł sponsorowany

Czym są licytacje komornicze?

Czym są licytacje komornicze?

Przeprowadzanie licytacji komorniczych to jedno z ważniejszych zadań, jakie leży po stronie komornika. Z jednej strony to okazja dla kupców do nabycia nieruchomości lub innych dóbr w okazyjnej cenie, natomiast dla dłużnika ogromna strata finansowa. Chcecie dowiedzieć się więcej na temat licytacji komorniczych? W poniższym artykule znajdziecie najważniejsze kwestie. Zapraszamy do dalszej lektury. 

Licytacja komornicza - co to takiego? 

W przypadku braku spłaty swoich zobowiązań wobec banku, firmy pożyczkowej, czy innego wierzyciela, dłużnik musi liczyć się z tym, że wcześniej, czy później sprawa trafi na drogę sądową. Jeśli tylko organ sądowniczy wyda odpowiedni dokument opatrzony klauzulą wykonalności, wtedy do konfliktu dołącza komornik, którego zadaniem jest odzyskanie niespłaconego zobowiązania. W pierwszej kolejności zajmowane są środki z rachunku bankowego, jeśli jednak nie pokrywają one danego zadłużenia, wtedy konieczne jest przeprowadzenie licytacji komorniczej, na której wystawiony zostaje majątek dłużnika. Taka licytacja to rodzaj publicznej sprzedaży ruchomości bądź nieruchomości, w której może wziąć udział niemal każda osoba. Ostatecznym nabywcą dobra zostaje natomiast ten, kto zobowiąże się zapłacić najwyższą kwotę za dany przedmiot licytacji.   

Co można wystawić na licytacji komorniczej?

Na licytację można wystawić jeden z elementów majątku dłużnika, zarówno ten ruchomy, jak i nieruchomy. Do ruchomych przedmiotów licytacji zaliczymy m.in. dzieła sztuki, zabytkowe antyki, różnego rodzaju biżuterię, posiadany sprzęt AGD i RTV, meble, komputery, czy posiadane pojazdy jak samochód, motor, skuter, przyczepa. Oczywiście to tylko przykłady. Doświadczony komornik, jak Tomasz Młodzikowski, jest w stanie oszacować, które przedmioty wykazują atrakcyjną wartość rynkową i nadają się do sprzedaży. Jeśli natomiast chodzi o kwestie nieruchomości, najczęściej  do licytacji wykorzystuje się:

  • domy;
  • mieszkania;
  • garaże;
  • grunty;
  • lokale użytkowe;
  • hale;
  • magazyny;
  • inne nieruchomości. 

W tym momencie warto wspomnieć, że przedmioty licytacji wystawiane są po bardzo niskiej cenie wywoławczej i rzadko osiągają one faktyczną cenę rynkową. W związku z tym dłużnik niesamowicie traci na swoim majątku, natomiast kupiec może nabyć towar na okazyjnych warunkach. 

Jak wygląda procedura licytacji komorniczej?

Zanim dojdzie do licytacji komorniczej, która pokryć ma zadłużenie, musi zostać ona zatwierdzona przez sąd i publicznie ogłoszona przez danego komornika. Takie informacje o nadchodzących licytacjach znajdziecie na stronie Krajowej Rady Komorniczej, czy w siedzibie sądy. Aby przystąpić do licytacji, każdy potencjalny kupiec musi wpłacić wadium w wysokości jednej dziesiątej sumy wartości wystawionego przedmiotu. Jest ona oczywiście zwracana, gdy nie dojdzie do sfinalizowania transakcji. 

Komornik wyznacza zazwyczaj dwa terminy licytacji, gdzie na pierwszym z nich cena wywoławcza przedmiotu jest zazwyczaj 25% niższa od wartości rynkowej. Jeśli nie uda się znaleźć kupca, ustalony zostaje drugi termin. 

Licytacja komornicza zawsze prowadzona jest ustnie, a ostatecznym nabywcą zostaje osoba, która zadeklaruje najwyższą cenę, za dany przedmiot. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz