Materiał Partnera

Czym są kruszywa budowlane i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym są kruszywa budowlane i gdzie znajdują zastosowanie?

Kruszywa możemy znaleźć praktycznie na każdej budowie. Takie materiały jak piasek czy żwir są niezbędne, aby móc wyprodukować beton czy zaprawę. Na rynku obecnie znajduje się wiele kruszyw, które różnią się między sobą wielkością bryły czy chociażby właściwościami. Jeśli niebawem planujesz stworzyć ścieżkę w ogrodzie lub wymieszać beton, to powinieneś nieco więcej dowiedzieć się na temat kruszyw!

Rodzaje kruszyw budowlanych

Kruszywo budowlane to nic innego jak skalny materiał sypki o pochodzeniu mineralnym, organicznym lub przemysłowym. Powszechnie znajduje zastosowanie w budownictwie. Najpopularniejszy jest piasek budowlany i jednocześnie jest to najdrobniejsze kruszywo budowlane. Wielkość ziaren piasku, który wykorzystuje się np. do zrobienia zaprawy murarskiej, wynosi od 0 mm do 4 mm. Wyróżniamy również żwir, który jest okruchową skałą osadową o luźnej postaci i zwykle ma średnicę większą niż 4 mm do nawet 6 cm! Powszechnie wykorzystywana jest także pospółka, która jest mieszanką żwiru i piasku. To zaledwie część oferty firmy Krzysztof Wasielewski Transport Handel Usługi, która zajmuje się sprzedażą i transportem kruszyw budowlanych.

Gdzie są wykorzystywane kruszywa budowlane?

Są to materiały, które głównie wykorzystuje się do tworzenia mieszanek betonowych. Nie każdy wie, że stanowią one nawet ponad 70% objętości betonu! Wyróżniają się doskonałą wytrzymałością i wilgotnością. Równie chętnie wybieranym produktem w budownictwie jest piasek, który znajduje zastosowanie podczas tworzenia mas budowlanych (np. klejów), zapraw murarskich i nasypów.

Kruszywa budowlane doskonale nadają się także do prac ogrodowych i przydomowych – np. jako ozdoba oczka wodnego. Takie materiały jak żwir czy kamienie są też idealnym wyborem do wypełnienia przestrzeni ogrodowej. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie nie chcemy, by rosła trawa lub chwasty. Innym popularnym zastosowaniem takich produktów jest utwardzanie ścieżki ogrodowej czy podjazdu. Ze żwirem czy pospółką na pewno uda nam się stworzyć twarde, stabilne i ekologiczne podłoże!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz