Materiał Partnera

Czym są korki pneumatyczne, gdzie się je stosuje i ile kosztuje ich wypożyczenie?

Czym są korki pneumatyczne, gdzie się je stosuje i ile kosztuje ich wypożyczenie?

Podczas przeprowadzania wielu prac kanalizacyjnych niezbędne jest zablokowania rur lub studzienek. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenia jakichkolwiek czynności naprawczych, czy konserwacyjnych. W celu blokowania rur kanalizacyjnych stosuje się korki pneumatyczne. Czym się one charakteryzują, jakie rodzaje się spotyka oraz jakie są koszty wypożyczenia ich?

Korki pneumatyczne – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Korki pneumatyczne to urządzenia, które najczęściej wykorzystuje się w trakcie napraw, czynności konserwujących oraz czyszczenia i ciśnieniowego badania konkretnego odcinka rurociągu, który jest zgodny z normą Euro Norm NEN-EN. Korki pneumatyczne charakteryzują się stosunkowo niewielkimi rozmiarami i wagą, dzięki czemu po wypuszczeniu powietrza, można je bez większych problemów zainstalować. Problemów nie powinien również sprawiać ich późniejszy demontaż. Jedną z największych zalet pneumatycznych korków jest to, że mają uniwersalne przyłącza. To sprawia, że można je wykorzystywać z rozmaitymi wężami.

Korki pneumatyczne produkowane są z rozmaitych materiałów jak np. guma neoprenowa lub wielowarstwowy materiał kauczukowy. Ponadto korki mogą być wzmocnione wysokiej jakości aramidem, czyli kevlarem. Wówczas mamy do czynienia z korkami kevlarowymi. Materiały, z których są wykonane korki, zapewniają im odporność na działanie wielu szkodliwych czynników, a dodatkowo taka struktura zapewnia im rozciągliwość średnicy korka nawet do 100%. Ich średnica może być rozmaita, dzięki czemu można idealnie dopasować korek do rury, którą należy zablokować. W asortymencie oferowanym przez firmę Mash Korek z Pruszowic w województwie dolnośląskim znajdziemy produkty o średnicy od 23,5 mm do 2000 mm, a ich kształt umożliwia stosowanie w rurach w formie jajka, szczęk lub kwadratu. Na rynku spotyka się różne rodzaje tych produktów, a do najpopularniejszych zaliczają się:

  • korki pneumatyczne zatykające,
  • korki pneumatyczne przepływowe.

Ile kosztuje wypożyczenie korków pneumatycznych?

Na co dzień korki pneumatyczne nie są nam przydatne, dlatego ich zakup zazwyczaj okazuje się niepotrzebny. Dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest wynajem pneumatycznych korków. Jednak ile takie usługi kosztują? To oczywiście zależy od rodzaju korka, jaki chcemy wypożyczyć. W przypadku zwykłych korków najczęściej pobierana jest kaucja w wysokości 200 zł za jedną sztukę. Natomiast pneumatyczne korki kevlarowe wiążą się z koniecznością zapłacenia kaucji w wysokości 500 zł od sztuki, natomiast wypożyczenie korków kevlarowych, których średnica wynosi od 700 mm do 1600 mm to koszt rzędu 1000 zł od sztuki. Do kaucji należy również doliczyć dobowe koszty korzystania z korków, aczkolwiek one zależą od długości wypożyczenia i rodzaju korków.

Oczywiście do tego należy doliczyć również inne koszty jak np. dowóz korków, aczkolwiek są to kwestie ustalane indywidualnie. Warto korzystać z wypożyczalni, które oferują również wynajem dodatkowego osprzętu, który jest niezbędne do przeprowadzenia prób lub usuwanie rozmaitych awarii. Koszt wypożyczenia węża pneumatycznego oraz sprężarki z osprzętem wynosi około 20 zł, a powyżej 11 dni użytkowania koszt wynosi 10 zł za dobę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz