Materiał Partnera

Czym są konstrukcje stalowe i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym są konstrukcje stalowe i gdzie znajdują zastosowanie?

Stal jest dość powszechnie stosowanym materiałem budowlanym w przemyśle. Pozwala na tworzenie dużych obiektów użytkowych jak hale, magazyny, hale produkcyjne dla większości branż przemysłu ciężkiego, motoryzacyjnego czy rynku usług. Gdzie konkretnie wykorzystywana jest stal, na czym polega jej innowacyjność?

W dzisiejszym świecie ze stali korzystamy na co dzień, przemieszczając się samochodem, wykonując czynności domowe jak gotowanie, odkurzanie czy też robiąc zakupy. Niemal każda budowla ma zastosowaną w sobie stal, w postaci blach giętych lub prętów zbrojeniowych, dzięki czemu odznacza się niebywałą sztywnością, wytrzymałością nawet na skrajne warunki pogodowe, czy duże obciążenia miejscowe.

Dlaczego stal jest tak chętnie wykorzystywana w przemyśle?

Ze względu na możliwość szybkiego montażu i atrakcyjne ceny materiałów konstrukcyjnych pozwalają na znaczne obniżenie kosztów wytwórczych w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi. Nie bez znaczenia jest fakt, iż budowa konstrukcji stalowej niemalże nie generuje odpadów oraz możliwość recyklingu elementów stalowych. Jest więc to produkcja zgodna z przyjętym obecnie nurtem proekologicznym. W firmach świadczących usługi montażu i demontażu konstrukcji stalowych jak chociażby Wenmont Poland Sp. z o.o. Sp.k. przede wszystkim zwraca się uwagę na miejsce pochodzenia stali. Tylko korzystanie ze sprawdzonych hurtowni stali pozwala oferować produkty najwyższej jakości, wykonane ze stali certyfikowanej. Poza tym stal jest materiałem zarówno wyjątkowo wytrzymałym, twardym, jak i idealnie plastycznym. Zastosowanie do obróbki blach najnowszej generacji urządzeń do gięcia blach pozwala na realizację najśmielszych zleceń, nietypowych projektów architektonicznych wykorzystujących w swej konstrukcji gięte profile stalowe o najróżniejszych przekrojach.

Gdzie wykorzystywane są konstrukcje stalowe?

Stal jest jednym z najwytrzymalszych materiałów, pozwala tworzyć konstrukcje zbrojone stalą o wytrzymałości porównywalnej z tytanem. Nie dość, że są one nie do sforsowania, to na dodatek odznaczają się wysokimi parametrami ognioodporności. Stal znalazła zatem zastosowanie:

  • W budownictwie do tworzenia szkieletów domów,
  • Do konstrukcji stalowych hal magazynowych i produkcyjnych,
  • W budowie wiat, warsztatów, budynków rolniczych,
  • W budowie schodów, balustrad i mebli stalowych,
  • W przemyśle motoryzacyjnym.

Ogólnie konstrukcje stalowe dzielą się na:

  • Konstrukcje szkieletowe – prętowe spotykane w formie kratowej lub pełnościennej do wznoszenia hali i magazynów estakad, instalacji czy konstrukcji wsporczych. To również rodzaj konstrukcji, który sprawdzi się, jako szkielet wewnętrzny lub uzupełnienie konstrukcji dachowej.
  • Konstrukcje szkieletowe – prętowo-ciągowe – spotykane w mostach wiszących wielkogabarytowych konstrukcjach dachowych,
  • Konstrukcje powierzchniowe – używane przy produkcji zbiorników.
Opracowanie:
Olesno, Kościuszki 38 lok. 4
tel. 536 448 670
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz