Artykuł sponsorowany

Czym są komory chłodnicze i jaka jest ich budowa?

Czym są komory chłodnicze i jaka jest ich budowa?

Głównym celem branży chłodniczej jest przechowywanie, utrwalanie oraz transportowanie produktów spożywczych, które łatwo mogą się zepsuć na skutek czynników zewnętrznych. W tym celu wykorzystywane są komory chłodnicze oraz mroźnie. Tym mianem określa się pomieszczenia, które są chłodzone do tego stopnia, aby można było w nich przechowywać rozmaite artykuły spożywcze. Czym dokładnie są komory chłodnicze?

Czym jest komora chłodnicza i jakie są jej rodzaje?

Komory chłodnicze to pomieszczenia i urządzenia, które zapewniają odpowiednie warunki dla produktów spożywczych, które szybko mogą ulec zepsuciu się. Służą przede wszystkim do przechowywania artykułów spożywczych takich jak np. owoce, warzywa, mięsa, ryby itp. Dzięki przechowywaniu jedzenia w komorze chłodniczej nie traci ono smaku, koloru oraz wartości odżywczych. Jak to możliwe? Otóż w komorach chłodniczych i mroźniach panują niskie temperatury, które uniemożliwiają zachodzenie mikrobiologicznych oraz chemicznych procesów. Poza tym w niskiej temperaturze mikroorganizmy rozwijają się znacznie wolnej, dzięki czemu produkty spożywcze dłużej mogą zachować świeżość. Różnego rodzaju komory chłodnicze oferuje firma Termopol Ice z Raszyna w województwie mazowieckim.

Komory chłodnicze można podzielić na kilka grup. Jeżeli pod uwagę weźmiemy ich konstrukcję, wówczas wyróżniamy komory z płyt poliuretanowych, z segmentowych płyt poliuretanowych oraz murowane wolnostojące albo murowane znajdujące się wewnątrz obiektu budowlanego. Komory chłodnicze dzieli się też ze względu na temperaturę. Komory chłodnicze cechują się zakresem temperatury w przedziale od 0 do 10 stopni Celsjusza. Wśród nich warto też zwrócić uwagę na tzw. komory okołozerowe, których zakres temperatury to od -1 do 1 stopnia Celsjusza. Kolejny typ to komory mroźnicze. Temperatura w ich wnętrzu może wynosić od -5 do -25 stopni Celsjusza. Najbardziej spotykane komory tego typu mają temperatury w przedziale -18 - -20 stopni. Wyróżnia się także komory mroźnicze głębokiego mrożenia oraz komory z kontrolowaną atmosferą.

Chłodnie i mroźnie – w co są wyposażone?

Komory chłodnicze i mroźnicze złożone są z płyt warstwowych, które muszą spełniać określone wymogi sanitarne. Oprócz tego elementy te muszą mieć atesty. Grubość płyt stosowanych w chłodniach i mroźniach zależy od współczynnika przenikania ciepła, a także od tego, jaką temperaturę chcemy uzyskać wewnątrz. Kolejną częścią komory są drzwi. Ten element musi gwarantować idealną izolację, aby temperatura wewnątrz chłodni i mroźni nie zmieniała się. Najczęściej stosuje się drzwi w systemie przesuwnym oraz obrotowym. Przestrzeń wewnętrzna drzwi zwykle wypełniona jest pianką poliuretanową, czyli cenionym materiałem izolacyjnym. Z kolei na ich obwodzie zamieszczone są gumowe uszczelki, które minimalizują ryzyko przedostawania się ciepła do wewnątrz komory. Każde drzwi w chłodni i mroźni muszą mieć przycisk bezpieczeństwa, który wykorzystywany jest do awaryjnego ich otwierania. W ten sposób ryzyko zamknięcia osoby w środku pomieszczenia jest zminimalizowane.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz