Materiał Partnera

Czym są i jak działają rolby?

Czym są i jak działają rolby?

Tak jak do oczyszczania boiska, basenu, czy innej powierzchni sportowej niezbędna jest profesjonalna maszyna, tak do lodowiska wykorzystuje się… rolbę! Brzmi obco? Nic bardziej mylnego! Pod tym pojęciem kryje się właśnie specjalistyczne urządzenie, którego używanie zapewnia odświeżenie lodu. O tym, w jaki sposób działa rolba, dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Co to jest rolba?

Jest to powszechnie używana nazwa na określenie maszyny do odświeżania lodowiska, czyli do oczyszczania jego powierzchni z powstałego śniegu, a także późniejszego wygładzenia. Bez niej, korzystanie z lodowiska byłoby wręcz niemożliwe! To właśnie rolba zapewnia odpowiednio gładką powierzchnię, niezbędną dla komfortowego użytkowania przez łyżwiarzy. Dzięki prostej budowie oraz kołom z doczepionymi kolcami (umożliwiającym przyczepność) jest idealnie dostosowana do jazdy na lodowisku, nie powodując jego uszkodzenia.

W jaki sposób działa rolba?

Rolba to maszyna prosta w obsłudze, którą steruje operator. Jest wielofunkcyjna, a dzięki jej wykorzystaniu można szybko usunąć z powierzchni lodowiska nagromadzony na niej śnieg i lód, który powstaje w trakcie jazdy na łyżwach. Dodatkowo rolba ma zamontowany nóż, wykorzystywany do skrawania zewnętrznej – cienkiej – warstwy lodu. Zebrany w ten sposób materiał zostaje umieszczony w zbiorniku, zainstalowanym we wnętrzu maszyny (najczęściej w jej przedniej części). Natomiast ścięta warstwa lodu oraz wszelkiego rodzaju powstałe nierówności są uzupełnione przez ciepłą wodę z podajnika. Rolba zbudowana jest w taki sposób, że – dzięki równomiernie rozprowadzanej wodzie poprzez umieszczony w jej tylnej części materiał (tzw. ręcznik) – nadaje powierzchni lodowiska odpowiednią gładkość. Niektóre maszyny mają zainstalowany także system laserowy, który jest wykorzystywany kontrolnie do określenia odpowiedniej grubości lodu.

Gdzie można wypożyczyć lub zakupić taki sprzęt?

Regularne korzystanie z rolby zapewnia lodowisku pielęgnację, konserwację, a co najważniejsze – utrzymuje w jak najlepszym stanie użytkowania. Pomaga w zachowaniu odpowiedniej grubości lodu, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników i większe oszczędności dla właścicieli (poprzez ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz niewielkie koszty eksploatacyjne samej maszyny) przekonuje specjalista z firmy Elcat. Dodaje również: od lat zajmujemy się dostawą niezbędnego wyposażenia dla lodowisk, przede wszystkim w zakresie urządzeń niezbędnych do właściwej konserwacji nawierzchni. Udzielamy także stosownej gwarancji zarówno na wykonywane przez nas usługi, jak także na sprzedawane akcesoria.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz