Materiał Partnera

Czym są i do czego służą koła łańcuchowe?

Czym są i do czego służą koła łańcuchowe?

Koła łańcuchowe to obowiązkowy element przekładni łańcuchowej. W każdej z nich znajdują się dwa koła i łańcuch opasany naokoło nich. Głównym zadaniem koła jest przenoszenie momentu obrotowego we współpracy z łańcuchem.  To podstawowy element wielu mechanizmów, które towarzyszą nam na co dzień. Gdzie mają zastosowania koła łańcuchowe? Zapraszam do lektury.

Idealny duet – koło i łańcuch

Przede wszystkim koło i łańcuch muszą do siebie idealnie pasować. Koło powinno być tak wykonane, aby rolka łańcucha mieściła się idealnie w przestrzeni między zębami koła i podziałką łańcucha. Koło dopasowuje się do łańcucha- ten z kolei musi być dobrany ze względu na swoją wytrzymałość na zrywanie. W zależności od przeznaczenia, charakteru pracy i obciążeń wybiera się inny rodzaj łańcucha. 

Na przykład, jeśli układ ma przenosić niewielkie siły, a układ przyspiesza i zwalnia stosunkowo często, stosuje się możliwie jak najlżejsze koła, aby przekładnia mogła mieć najmniejszy obrotowy moment bezwładności. Takie rozwiązania są powszechnie stosowane do napędu rowerów i motocykli.

Całkowitym przeciwieństwem jest sytuacja, w której pojawiają się potężne obciążenia, stosuje się wtedy duży, wielorzędowy łańcuch i tak samo duże koła. Taki układ z reguły jest dużo większy aby, była pewność, że przeniesie wymagane obciążenia i będzie miał dużą żywotność. Takie rozwiązania stosuje się chociażby w górnictwie.

Zasadniczym zadaniem konstruktorów jest balansowanie masy i bezwładności całego układu z jego wytrzymałością. Istotną kwestią są koszty produkcji, poszukuje się takich rozwiązań, aby ich stosowanie było opłacalne a stosunek ceny do jakości jak najbardziej odpowiedni. Zdecydowana większość stosowanych układów znajduje się pomiędzy tymi dwoma skrajnymi.

Jakie parametry określają koła łańcuchowe?

Przede wszystkim podziałka, która musi zawsze być odpowiednia do współpracy z łańcuchem o określonej wytrzymałości. Kolejna sprawa to liczba zębów, która określa średnicę koła, a stosunek liczb zębów w 2 kołach określa z kolei przełożenie. Dalej mamy liczbę rzędów. Do najbardziej popularnych należą koła 1, 2 i 3 rzędowe. Niezmiernie ważny jest materiał, z jakiego są wykonane elementy. Najpopularniejsza obecnie jest stal C45.

Jeśli jednak układ ma mieć ponadprzeciętne właściwości, stosuje się stal o podwyższonej wytrzymałości i odporne na korozję. Stosuje się w tym celu powłoki antykorozyjne- ocynk lub farby, lub też poddaje się koła obróbce cieplnej, dzięki czemu otrzymujemy koła z zębami nawęglonymi i zahartowanymi lub hartowane na wskroś.

Zastosowanie

Koła łańcuchowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, hutnictwie, recyclingu, górnictwie, a także w przemyśle samochodowym. Towarzyszą nam na co dzień. Znajdziemy je w zegarku, rowerze, a także w dużych układach turbinowych i napędowych. Odpowiedni dobór kół  łańcuchowych i łańcuchów do konkretnych mechanizmów warto zlecić specjaliście. To właśnie konstruktorzy dbają o to, aby zależność i właściwości obu elementów ze sobą synergetycznie współgrały. Wykonują precyzyjne obliczenia i na ich podstawie dobierają wszystkie parametry.  Szeroką gamę kół łańcuchowych oferuje Internetowy Sklep z Łańcuchami.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz