Materiał Partnera

Czym są gumowe uszczelnienia i jakie ich rodzaje używamy?

Czym są gumowe uszczelnienia i jakie ich rodzaje używamy?

Gumowe uszczelnienia przydają się w hydraulice siłowej do hydraulicznych siłowników obecnych w samochodach ciężarowych czy rolniczych maszynach. Ponadto, wykorzystywane są w szerokich gałęziach przemysłu, takich jak lotnictwo, przemysł motoryzacyjny, spożywczy, maszynowy czy motoryzacyjny. Czym są uszczelnienia techniczne? Jakie inne artykuły gumowe mogą się przydać w wyżej wymienionych dziedzinach?

Uszczelnienia typu oringi

Uszczelnienia techniczne zapobiegają wyciekowi różnych substancji, dzięki czemu zapewniają spokojną pracę maszynom.  Jego wybór jest zależny od rodzaju maszyny, której chcemy używać, a także od materiału, z którego uszczelnienie jest wykonane oraz od warunków pracy, w których będzie używane. Do produkcji uszczelnień wykorzystywane są gumowe mieszanki składające się z różnego rodzaju kauczuku (nitrylowy, uretanowy, silikonowy i inne). Ilość surowca, grubość jak i kolorystyka zależy od zapotrzebowania klienta. Właściwie, Gum-Sil s.c. produkuje uszczelki na wymiar pod konkretne potrzeby klienta.  Najbardziej popularnymi są tak zwane oringi. Są to pierścienie uszczelniające o kołowym przekroju. Mogą być produkowane w bardzo różnych wymiarach średnicy sznura oraz średnicy wewnętrznej. Ich wielkim atutem jest to, że zapewniają szczelność nawet pod działaniem wysokiego ciśnienia. Właściwie wzrasta ono wraz ze wzrostem napięcia. Wyróżniamy wiele rodzajów oringów odpornych na działanie różnorodnej temperatury, odpornych czy to na działanie alkoholu, olejów hydraulicznych, smarów czy różnorodnych kwasów. 

Różne rodzaje uszczelnień technicznych

Popularne oringi zaliczane są do uszczelnień statycznych. Podobnie jak pierścienie OP. Możemy jednak spotkać się z innymi rodzajami uszczelnień technicznych, do których zaliczamy dynamiczne, które są zależne od rodzaju ruchu, w jakim są używane. Wyróżniamy ruch posuwisty i obrotowy. Do uszczelnień obrotowych zaliczamy simmeringi, V-ringi i uszczelnienia rowkowe. Do uszczelnień posuwistych zaliczamy pierścienie prowadzące i zgarniacze, pierścienie typu U1, U2, U6, UN. Ponadto, wyróżniamy uniwersalne uszczelnienia kompaktowe, oraz formowe (zaślepki, tulejki, mieszki, membrany) wykorzystywane w wulkanistyce. Aby wybrać odpowiedni rodzaj uszczelnienia warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy pomogą w doborze technicznym.

Opracowanie:
Kalisz, Kwiatowa 6
tel. 62 767 08 57
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz