Materiał Partnera

Czym różnią się tkaniny i dzianiny?

Czym różnią się tkaniny i dzianiny?

Tkaniny są bardzo często mylone z dzianinami, a dzianiny z tkaninami. Oba z tych materiałów wykorzystywane są w szerokim zakresie działań, w szczególności w odzieży i tekstyliów. Zanim jednak kolejny raz popełnimy błąd - myląc jeden materia z drugim, poznajmy różnicę, ich charakteryzację oraz zastosowanie, które pozwolą raz na zawsze zapamiętać sposób, w który rozróżniamy tkaniny i dzianiny.

Różnice w wytwarzaniu

Pierwszą i elementarną różnicę znajdziemy już na poziomie wytwarzania materiałów. Tkaniny są tkane, natomiast dzianiny dziergane. Co to oznacza w praktyce? Oba rodzaje różnią się sposobem splatania nici. Na dzianinę składa się przędzą, czyli pojedyncza nić, którą przy wytwarzaniu łączy się w oczka w splocie. Z drugiej strony mamy tkaniny, które przeplatane są w poziomie i pionie poprzez dwie nitki (wątku i osnowy).

Tkaniny i dzianiny – podział na rodzaje

Głównym podziałem, który rozróżnia tkaniny i dzianiny są rodzaje splotów. W przypadku dzianin najczęściej spotykanymi są sploty kolumienkowe i sploty rządkowe. Wykorzystywane są one do wytwarzania licznych wytworów, jednak nie aż tak często, jak tkaniny. Sploty kolumienkowe spotkamy w tiulu i trykotach, natomiast sploty rządkowe przy produkcji dzianin swetrowych, ściągaczy oraz dżerseju. Jeżeli chodzi o tkaniny, to w ich przypadku występuje nieco większa różnorodność w odniesieniu do podziału splotów. I tak, splot atłasowy spotkamy w procesie wytwarzania odzieży z satyny, która uznawana jest za ekskluzywną, splot płócienny wykorzystywany jest natomiast do szycia szyfonów, flannel oraz baptystów. Z kolei gabardyna i jeans powstają z tkanin ze splotem skośnym.

Jak stosujemy tkaniny i dzianiny?

Jeżeli chodzi o zastosowanie, a szczególnie o różnice w zastosowaniu tkanin i dzianin, to nie możemy powiedzieć o bardzo sztywnych ograniczeniach, ponieważ tak naprawdę zależne jest to od producenta lub osoby wykorzystującej dany materiał. Przejmuje się jednak, że tkaniny od firmy PPHU Velvet są lepszym materiałem do tworzenia lekkiej odzieży i bielizny oraz wielu najpotrzebniejszych przedmiotów w codziennym życiu.

Większość płaszczy, mundurów, sukienek, kostiumów oraz obrusów to właśnie wytwory z tekstyliów. Dzianina - według ekspertów - nadaje się lepiej do produkcji ubrań na mniejszą skalę lub ręcznie. Z tego powodu wykorzystywana jest głównie do szycia pościeli, pończoch, rajstop, szalików, czapek, swetrów oraz rękawiczek. Oczywiście - bez problemu znajdziemy wyjątki, w których do produkcji wymienionych przedmiotów zastosowane będą tekstylia.

Opracowanie:
Opole Lubelskie, Lubelska 27
tel. 693 091 401
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz