Artykuł sponsorowany

Czym różnią się pompownie sieciowe od domowych?

Czym różnią się pompownie sieciowe od domowych?

Pompownie ścieków to obiekty, które umożliwiają przetłaczanie ścieków bytowych, gospodarczych czy technologicznych, a także wody opadowej i drenażowej, na dłuższe dystanse lub wyżej położone obszary. Wszędzie tam, gdzie ukształtowanie i budowa terenu nie pozwalają na opłacalną budowę kanalizacji grawitacyjnej, wykonuje się systemy ciśnieniowe bazujące na pompowniach sieciowych i domowych.

Pompownie domowe i sieciowe – różnice

Pompownie ścieków pozwalają na wydajne i ekonomiczne przesyłanie ścieków i cieczy do kanalizacji grawitacyjnej lub bezpośrednio do oczyszczalni ścieków. Kanalizacja ciśnieniowa opiera się na pracy przepompowni, zarówno przydomowych, jak i sieciowych. Czym różnią się te dwa rodzaje pompowni? Na to pytanie odpowiada przedstawiciel firmy INWAP produkującej rozwiązania z branży wodno-kanalizacyjnej: Pompownie domowe, zwane również przydomowymi oraz kompaktowymi, to indywidualne rozwiązania przeznaczone dla poszczególnych posesji. Instaluje się je w odległości ok. 5-10 m od budynku. Odpowiadają one za pompowanie ścieków z gospodarstw domowych i rolnych, ale też np. sklepów, siedzib firm czy obiektów publicznych. Przepompownie sieciowe, nazywane też przesyłowymi lub zbiorczymi, to większe obiekty przeznaczone do obsługi sieci kanalizacji sanitarnej, tak ciśnieniowej, jak i grawitacyjno-ciśnieniowej. Przesyłają również wody drenażowe i opadowe. Te dwa typy pompowni różnią się między sobą przede wszystkim budową. Chociaż wszystkie opierają się na podobnym zestawie elementów, to w przypadku pompowni domowych mamy do czynienia z bardziej standardową, kompaktową konstrukcją, natomiast przepompownie sieciowe są mocno zróżnicowane i różnią się pod względem budowy w zależności od rodzaju przesyłanych mediów czy rozmiarów danej sieci.

Budowa pompowni domowych i sieciowych

Każda z pompowni – czy to przydomowa, czy sieciowa, składa się z 4 głównych części, które mogą się różnić między sobą ze względu na typ i zastosowanie urządzenia. Jakie to elementy?

  • Zbiorniki do pompowni – różnią się między sobą średnicą i głębokością. W przypadku kompaktowych rozwiązań najczęściej stosuje się zbiorniki PEHD o różnych średnicach, które umieszcza się na głębokości ok. 1,8 m. Zbiorniki dla pompowni sieciowych różnią się wymiarami i materiałami, a głębokość ich posadowienia wynosi nawet do 7 m. Ponadto zbiorniki przepompowni sieciowych wyposażone są w dodatkowe akcesoria, takie jak włazy, podesty, uchwyty czy drabinki.
  • Pompy – pompownie różnią się między sobą rodzajem i ilością pomp. W zależności od przesyłanych mediów stosuje się pompy wirowe odrzutowe, np. z dodatkowym rozdrabniaczem. W przypadku pompowni domowych zwykle stosuje się jedną pompę dla mniejszych gospodarstw domowych, oraz dwie pompy dla budynków wielorodzinnych i większych obiektów. Pompownie sieciowe z kolei mogą być nawet 3- lub 4- pompowe.
  • Hydraulika – w pompowniach sieciowych mamy do czynienia ze stopą sprzęgającą, a w pompowniach kompaktowych ze górnym sprzęgłem hydraulicznym, który instaluje się w połowie zbiornika. Ponadto pompownie sieciowe różnią się elementami, takimi jak zawory zwrotne i odcinające.
  • Automatyka – podczas gdy w pompowniach domowych mamy do czynienia ze skrzynkami sterującymi, pompownie sieciowe bazują na rozbudowanych szafach z układami sterowania.
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz