Artykuł sponsorowany

Czym różnią się od siebie papiery do druku?

Czym różnią się od siebie papiery do druku?

Papiery do druku różnią się między sobą wieloma parametrami. W zależności od grubości, nieprzezroczystości i białości oraz jasności jedne papiery lepiej, a inne gorzej nadają się do różnego rodzaju wydruków. To od tego, co konkretnie chcemy wydrukować zależy rodzaj papieru: na innym wydrukujemy ulotki lub kalendarze, na innym wizytówki lub prospekty reklamowe.

Doświadczony pracownik drukarni z pewnością poleci nam papier idealnie dopasowany do rodzaju wydruku, jaki nas interesuje. Doskonała znajomość rodzajów papierów do druku nie jest więc koniecznością podczas wizyty w drukarni. Aby jednak poznać różnice i zrozumieć, dlaczego taki, a nie inny papier jest odpowiedni warto przeczytać poniższy artykuł. Dzięki niemu papier do druku nie będzie miał przed nami tajemnic.

 

Parametry określające rodzaje papierów

Każdy papier ma określone parametry – zazwyczaj uśrednione i mogące się różnić w zależności od partii. Jednak można uznać, że wartości podane przez producenta zazwyczaj tylko minimalnie różnią się od stanu faktycznego.

Pierwszą wartością, która określa rodzaj papieru jest grubość: podawana w mikrometrach lub w gramach na metr kwadratowy. Papier o grubości 120 mikrometrów = 0,120 milimetrów grubości. Innym sposobem na podawanie gramatury papieru jest podawanie wartości wagi na metr kwadratowy – mówi specjalista z drukarni Strefa Xero w Warszawie – Na przykład najpopularniejszy papier offsetowy posiada gramaturę 90 g.

Drugim parametrem istotnym w przypadku papierów przeznaczonych do druku jest nieprzezroczystość, podawana w procentach. Wartość ta określa w jakim stopniu druk widoczny jest po drugiej stronie kartki – im wyższy procent, tym mniej treści widocznej jest na odwrocie, a tym samym papier ma lepszą jakość. Jest to szczególnie istotne na przykład podczas drukowania wysokiej jakości zdjęć o dużym nasyceniu kolorów, zwłaszcza w przypadku druku dwustronnego – dodaje.


Pozostałe parametry to białość i jasność. Nie są to pojęcia jednakowe – każde określa inne właściwości papieru. W tym przypadku określenie białości wykonuje się laboratoryjnie, a w indywidualnym odczuciu nawet dwa takie same papiery mogą wydawać się różne. Im wyższa wartość, tym papier jest bardziej biały. W przypadku zmniejszenia tej wartości biel zastępowana jest odcieniami żółci, beżu, szarości.

 

Rodzaje papierów powlekanych i niepowlekanych

Papiery przeznaczone do druku różnią się między sobą przede wszystkim grubością oraz wykończeniem. Najpopularniejszy jest zwykły papier offsetowy, czyli papier niepowlekany o gramaturze zazwyczaj między 80 a 120 g. Posiada lekko chropowatą powierzchnię i jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dobrze chłonie tusz i można po nim swobodnie pisać. Drugim popularnym rodzajem jest papier kredowy, występujący w dwóch rodzajach: matowym oraz błyszczącym. Jest to papier powlekany i występuje w gramaturze 90-350 g. W zależności od gramatury wykorzystuje się go do druków wyższej jakości, na przykład zaproszeń, pocztówek czy wizytówek. Charakteryzuje się  ciepłym odcieniem bieli.

Rodzaje papierów ozdobnych to między innymi papier satynowany oraz ivory. Pierwszy jest niepowlekany, matowy, gładki i wysoko bielony, o chłodnym odcieniu. Występuje w gramaturach od 90 do 350 g. Drugi posiada odcień kości słoniowej i satynowe wykończenie – z tego względu najczęściej wykorzystywany jest do wydruków o charakterze oficjalnym, a także do wizytówek. Występuje w trzech wariantach gramatury: 100, 250 i 300.

Papier ozdobny powlekany to papier metalizowany, pokryty zazwyczaj błyszczącą warstwą w kolorze złota lub srebra. Może występować również w formie papieru samoprzylepnego, który również jest papierem powlekanym, półbłyszczącym i wykorzystywanym do drukowania na przykład naklejek. Nie jest wodoodporny, w przeciwieństwie do folii samoprzylepnej, którą również wykorzystuje się do druku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz