Materiał Partnera

Czym różnią się gres, terakota oraz glazura?

Czym różnią się gres, terakota oraz glazura?
Każdy z nas słyszał takie nazwy jak gres, terakota i glazura. Większość amatorów wszystkie tego typu materiały nazwie po prostu płytkami. Jednak mają one zupełnie inne cechy i nie wszystkie będą nadawały się do każdego pomieszczenia. O zastosowaniu każdego rodzaju mają pojęcie profesjonalne ekipy budowlane. Czym różnią się wymienione materiały budowlane i kiedy je zastosujemy?

Czym jest glazura?

Glazurą nazywamy płytki, które są wykonane z ceramiki o podobnych właściwościach do porcelany. Wytwarza się ją z zanieczyszczonego kaolinu. Powierzchnia glazury jest pokrywana szkliwem, które może nadać płytkom kreślone wzory i kolory. Są dosyć lekkie, jednak ich wada może być kruchość, dlatego nie są przeznaczone na podłogi. Łatwo ulegają pęknięciom pod wpływem nacisku, szczególnie na krawędziach. Glazura to płytki zarezerwowane na ściany i obudowy urządzeń sanitarnych. Dzięki wcześniej wspomnianej warstwie szkliwa są wysoce odporne na wilgoć, dlatego sprawdzą się również w łazienkach oraz kuchniach – nie tylko w domu, ale także w hotelach lub lokalach gastronomicznych. Układanie glazury nie jest dobrym pomysłem w przypadku mroźni oraz na zewnątrz budynków.Kiedy wybierzemy terakotę?

Terakota to płytki kamionkowe, które wytwarza się z drobnoziarnistej oczyszczonej gliny. Może być gładka lub fakturowana. Ma nie tylko bogatą kolorystykę, ale jest zdecydowanie bardziej odporna od glazury. Stosuje się ją przede wszystkim na podłogi, ale możemy spotkać również na ścianach. Ma właściwości mrozoodporne, dlatego sprawdzi się w chłodniach, mroźniach oraz na zewnątrz domu (tarasy, balkony, ganki, schody zewnętrzne). Przedstawiciele profesjonalnej firmy wykończeniowej i remontowej Almira zaznaczają jednak, żeby terakotę wybierać z rozwagą. Jeśli planujesz położenie jej na zewnątrz lub na ścianach, najpierw upewnij się, że dany rodzaj terakoty będzie do tego odpowiedni.

Co to gres?

Gres to płytka ceramiczna zaprasowana na specjalistycznej prasie i jest najbardziej odporny spośród wszystkich trzech rodzajów. Charakteryzuje się dużą twardością i wytrzymałością, jednak będzie również dosyć ciężki. Jest odporny zarówno na wilgoć, jak i mrozy, dlatego sprawdzi się w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. Szczególnie polecane jest stosowanie gresu na zewnątrz oraz  w pomieszczeniach takich jak piwnice lub garaże. Gres może być naturalny lub szkliwiony, a dzieli się go na kilka klas. Na powierzchnie szczególnie obciążane np. garaże samochodowe lub przestrzenie publiczne należy stosować płytki odporne nie tylko na wysokie obciążenia, ale także ścieranie.

Opracowanie:
Warszawa, Grochowska 44 lok. U3
tel. 690 170 654
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz