Artykuł sponsorowany

Czym różni się tradycyjna góralska kwaśnica od powszechnego kapuśniaka?

Czym różni się tradycyjna góralska kwaśnica od powszechnego kapuśniaka?
Kapuśniak i kwaśnica są mylnie kojarzone z tą samą zupą. Warto jednak wiedzieć, że dwie różne nazwy oznaczają zupełnie inne zupy. Różnią się w smaku oraz ogólnym wyglądzie, gdyż przyrządza się je przede wszystkim z innych składników oraz przepraw. Czym dokładnie różni się kwaśnica od kapuśniaka, która z tych dwóch zup jest częściej zamawiana w polskich restauracjach?

Czym różni się kapuśniak od kwaśnicy?

Kapuśniak nie jest zupą typowo regionalną, gdyż zna się go na terenie niemal całej polski. Do jego ugotowania stosuje się kiszoną kapustę, wodę z kapusty, mięso, grzyby oraz warzywa. Jest raczej średnio kwaśna, najczęściej podawana z chlebem lub gotowana z większymi kawałkami ziemniaków, aby była bardziej treściwa. Kapuśniak można gotować również na bazie świeżej, poszatkowanej kapusty. Czasami dodaje się do niego odrobinę przecieru pomidorowego, lecz zwykle gotuje się na bazie bulionu warzywnego, ewentualnie drobiowego.

Kwaśnica powinna być klarowna, bez dodatku warzyw. Mogą się w niej znajdować prócz kapusty tylko kawałki ziemniaków, ewentualnie żeberka baranie. Jest to danie tradycyjne kuchni góralskiej, które powstało na terenie Podhala. W okresie Bożego Narodzenia, zamiast bulionu na bazie baraniny, przygotowuje się go na wywarze z rybich łbów. W takiej formie stanowi typowe danie wigilijne, uwielbiane zwłaszcza przez tradycjonalnych górali. Żeby skosztować góralskiej kwaśnicy, wcale nie trzeba jechać na Podhale. Na północy Polski tradycyjna kwaśnica jest serwowana w Karczmie Polskiej Pod Kogutem, która ma swoje punkty w Szczecinie i Świnoujściu.

Właściwości kapusty kiszonej

Kapustę kisi się nie tylko po to, aby móc ją przechowywać na okres zimy – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy przecież świeże główki można zakupić przez cały rok. Kiszona kapusta ma wiele właściwości prozdrowotnych, dzięki cennym witaminom i składnikom mineralnym. Największe zalety kapusty kiszonej to:

  • Ma mało kalorii i przyśpiesza trawienie, dlatego doskonale sprawdza się w dietach odchudzających;
  • Duża zawartość błonnika obniża poziom cholesterolu we krwi;
  • Ma właściwości przeciwzapalne;
  • Wzmacnia naturalną odporność organizmu;
  • Zawiera liczne przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko występowania nowotworów;
  • Zawiera sporą ilość żelaza, a także witaminy C oraz A.
Oprócz kwaśnicy, jako składnik kuchni polskiej kapustę kiszoną można znaleźć także w bigosie, pierogach, krokietach oraz pasztecikach. W formie surowej często dodaje się ją także jako wsad do grochówki. Danie to jest powszechnie znane jako grochówka po kaszubsku.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz