Artykuł sponsorowany

Czym różni się mała księgowość od księgowości pełnej?

Czym różni się mała księgowość od księgowości pełnej?

Osoby, które zastanawiają się nad otwarciem własnej firmy, powinny wiedzieć, że polski system podatkowy, dopuszcza dwie podstawowe formy prowadzenia księgowości. Mowa tu o księgowości pełnej i uproszczonej. Na początkowym etapie swojej działalności przedsiębiorca może wybrać, którą z nich chce się posługiwać. Z czasem jednak forma prowadzenia rozliczeń może zostać narzucona przez obowiązujące przepisy. Jaka jest różnica między księgowością małą a pełną?

Księgowość uproszczona i jej cechy charakterystyczne

Mała księgowość polega na ewidencjonowaniu podstawowych danych finansowych w maksymalnie uproszczony sposób. Przedsiębiorcy mogą prowadzić małą księgowość na trzy sposoby:

  • w formie Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów, gdzie zapisywane są wszystkie wydatki i przychody firmy,

  • w formie karty podatkowej, gdzie przedsiębiorca opłaca zryczałtowany podatek, którego wysokość uzależniona jest od dochodów firmy,

  • w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdzie rejestruje się jedynie przychody.

Wybór formy opodatkowania warto dokładnie przemyśleć, gdyż może mieć ona niebagatelny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Najlepiej skonsultować się z księgową lub doradcą podatkowym, który przedstawi plusy i minusy każdego z dostępnych rozwiązań. Mała księgowość skierowana jest dla osób fizycznych, spółek cywilnych, jawnych, partnerskich i spółdzielni socjalnych, których dochody roczne nie przekraczają kwoty 2mln euro.

Księgowość pełna – kto musi ją prowadzić?

Jak informuje specjalista z biura rachunkowego AM z Lublina – do prowadzenia księgowości pełnej zobowiązane są wszystkie podmioty gospodarcze, które przynoszą zyski przekraczające 2 mln euro w skali roku, w przeliczeniu na polską walutę. Księgowość pełna wymaga prowadzenia ksiąg handlowych oraz licznych rejestrów i ewidencji, które w najdrobniejszych szczegółach obrazują sytuację finansową przedsiębiorstwa. Jest to zadanie czasochłonne i skomplikowane, a wszelkie błędy w dokumentacji, mogą skłonić urzędników do ukarania przedsiębiorcy dotkliwą karą finansową. Z tego względu przedsiębiorcy, którzy nie chcą tworzyć działu księgowego w szeregach swojej firmy, decydują się na skorzystanie z usług sprawdzonego biura rachunkowego. W czasie gdy doświadczeni specjaliści czuwają nad prawidłowością prowadzenia ksiąg handlowych, przedsiębiorcy mogą skupić się na realizacji kolejnych celów biznesowych i ze spokojem planować przyszłość swojego biznesu. Koszt outsourcingu usług księgowych uzależniony jest od wielu czynników, takich jak wielkość firmy czy ilość przekazywanych co miesiąc dokumentów do rozliczeń. Biura rachunkowe starają się, by zakres ich obowiązków był dopasowany do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Stąd też wynika cena obsługi księgowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz