Artykuł sponsorowany

Czym różni się mąka ekologiczna od mąki konwencjonalnej?

Czym różni się mąka ekologiczna od mąki konwencjonalnej?

Rodzajów mąk jest na rynku wiele. Wyróżnić można m.in. mąkę żytnią razową, mąkę pszenną graham, mąkę manną pszenną, mąkę orkiszową pełnoziarnistą, mąkę chlebową żytnią oraz mąkę tortową pszenną. Kupując tego typu produkty czy to do piekarni, czy też to domu, zawsze należy sprawdzać ich oznaczenie. Mąkę typu 450 stosuje się do wypieków ciast a typu 750 do przygotowywania chleba. Na tym jednak nie kończy się klasyfikacja mąk. Każdy konsument musi podjąć jeszcze jedną decyzję: czy stawiać na mąkę konwencjonalną, czy też na mąkę ekologiczną.

Mąka ekologiczna, czyli mąka z certyfikatem BIO

Jakość mąki w dużej mierze zależy od jakości zboża, z którego została ona wyprodukowana. Ważny jest też sam proces produkcyjny, sposób jej pakowania i przechowywania przed dalszą dystrybucją. Wiele mąk konwencjonalnych można zaliczyć do produktów wysokiej klasy. Rolnicy oferują młynom zdrowe zboże idealne do produkcji mąki, a jej producenci spełniają wszystkie najbardziej restrykcyjne normy, w tym HACCP, GHP i GMP. Mąki konwencjonalne nie posiadają jednak certyfikatu BIO, którym Polacy są coraz bardziej zainteresowani. Co on oznacza?

Mąka ekologiczna, czyli produkt ze wspomnianym certyfikatem BIO to rodzaj najzdrowszej oraz najczystszej mąki dostępnej na rynku. Dzieje się tak dlatego, że tworzy się ją tylko ze ściśle wyselekcjonowanych zbóż. Muszą one pochodzić z upraw ekologicznych, które przechodzą bardzo restrykcyjne kontrole. Rolnicy oferujący zboża na mąki ekologiczne nie stosują w uprawie nawozów azotowych, herbicydów, insektycydów czy innych środków chemicznych, w tym zaprawek nasion. Dzięki temu rośliny wolne są od agrochemii, co nie oznacza, iż nie są one nawożone. Rolnicy wykorzystują naturalne nawozy i aktywatory gleby, skupiając się też na odpowiednich płodozmianach dla zapewnienia optymalnych warunków glebowych. Wybierają oni również zboża najlepiej wytrzymujące zmiany temperatur czy ataki insektów.

Ponadto mąka ekologiczna musi przejść odpowiedni proces produkcyjny w młynie. Producent nie może stosować żadnych dodatków, których pełno można znaleźć w mąkach konwencjonalnych. Odpowiednik ekologiczny pozbawiony jest wybielaczy zawierających chlor, środków konserwujących i uszlachetniaczy poprawiających lepkość. W innym przypadku na opakowaniu nie można umieścić znaku BIO, który dzisiaj przyciąga wielu konsumentów. 



Świetne parametry wypiekania czy większa ilość składników mineralnych?

Warto podkreślić, że mąki konwencjonalne mimo swojego składu pełnego dodatków i sztucznych uszlachetniaczy nie muszą być uznawane za niezdrowe. Każdy produkt spożywczy musi bowiem odpowiadać na terenie UE wysokim normom jakościowym. Nie da się jednak ukryć, iż to mąka ekologiczna jest produktem, który nie pozostawi w organizmie człowieka nawet śladowej ilości chemii. To ona wpływa też na polepszone walory smakowo-zapachowe wypieków, którym bliżej jest do babcinych ciast i chlebów niż do masowo produkowanych wyrobów cukierniczych i piekarniczych. Podkreślić również warto większą ilość składników mineralnych w składzie mąki ekologicznej. Ta konwencjonalna może jednak – za sprawą uszlachetniaczy – mieć lepsze parametry wypiekania, poprawiając pulchność czy lepkość ciast. Na który z typów produktów powinno się zatem stawiać? Odpowiedź nie jest prosta i każdy świadomy konsument powinien odkryć ją samodzielnie.

Nie można jednak pominąć faktu, iż coraz większa liczba restauracji, pracowni cukierniczych, piekarni czy też firm cateringowych stosuje w swojej pracy wysokiej klasy mąki ekologiczne od takich producentów jak MŁYNOMAG. Trafiają one również do małych i dużych sklepów, a ich roczna konsumpcja w stosunku do mąk konwencjonalnych stale wśród Polaków rośnie. Na mąki z certyfikatami BIO stawiają osoby, które dbają o środowisko naturalne; osoby z alergiami pokarmowymi; a także osoby, które stosują w kuchni tylko najzdrowsze produkty, oferowane przez Matkę Naturę.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz