Artykuł sponsorowany

Czym różni się księgowość uproszczona od pełnej?

Czym różni się księgowość uproszczona od pełnej?

Osoba, która rejestruje firmę, wie, że musi prowadzić ewidencję i płacić podatki. Udaje się do urzędu skarbowego, by wypełnić formularze, bo taki ma obowiązek. Niestety, nie zawsze jest zorientowana jaką formę rozliczeń wybrać. Zamiast zasięgać opinii pracowników skarbówki, powinna odwiedzić biuro rachunkowe i uzyskać dokładne informacje na ten temat. Księgowa zajmuje się rozliczeniami, więc doradzi najlepsze rozwiązanie dla danej działalności.

Na czym polega księgowość uproszczona?

Księgowość uproszczona jest najmniej skomplikowana i dlatego korzysta z niej większość małych i średnich firm. Można ją prowadzić nawet samodzielnie, znając przepisy. Zalicza się do niej: karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany i zasady ogólne, czyli książka przychodów i rozchodów. Przy pierwszej formie podatek jest stały, więc nawet nie ma potrzeby prowadzenia ewidencji. Drugie rozwiązanie też jest sprawą prostszą, ponieważ przedsiębiorca oblicza podatek od przychodu, według określonej stawki, bez możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania. Najpopularniejszą formą jest Książka Przychodów i Rozchodów, która polega na ewidencjonowaniu wpływów i wydatków. Warto prowadzenie ewidencji zlecić firmie Finansjer s.c. Biuro rachunkowo księgowe, szczególnie że Polski Ład wprowadza wiele zmian w kwestii podatków i bardzo łatwo zagubić się w gąszczu przepisów.

Na czym polega pełna księgowość?

Jeśli przepisy nie pozwalają na korzystanie z uproszczonej rachunkowości, przedsiębiorcom pozostaje prowadzenie pełnej księgowości. Ta forma wymaga specjalistycznej wiedzy i jest bardziej kosztowna i zaawansowana niż uproszczona. Firma rejestruje zdarzenia gospodarcze na kontach księgowych syntetycznych i analitycznych, które służą do sporządzania bilansu. Wybranie tej formy rozliczeń jest niezwykle złożone i skomplikowane. Przedsiębiorstwa tworzą działy rachunkowości i zatrudniają głównych księgowych lub zlecają prowadzenie ksiąg handlowych biurom rachunkowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz