Materiał Partnera

Czym różni się infekcja wirusowa od bakteryjnej?

Czym różni się infekcja wirusowa od bakteryjnej?

Zapalenia gardła to bardzo częsty problem pojawiający się w okresie zwiększonej zachorowalności. Może on mieć charakter infekcji wirusowej lub bakteryjnej. W każdym z przypadku wskazać można pewne cechy charakterystyczne. Warto zdawać sobie z tego sprawę. Dzięki temu będzie można łatwiej dobrać środki do walki z wrogiem. Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej?

Kilka słów o infekcji wirusowej

Jest to bardzo powszechny powód bólu gardła. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma rodzajami wirusów, a mianowicie enterowirusy, adenowirusy. Problem pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną. Dzieje się tak dlatego, że wówczas układ odpornościowy człowieka jest słabszy i bardziej podatny na ataki drobnoustrojów. Infekcja wirusowa powstaje w rezultacie przedostania się wirusów do układu łącznie z wdychanym powietrzem. Wirusy to niezwykle małe organizmy, które radzą sobie z filtrami biologicznymi zatrzymującymi patogeny. Po przedostaniu się do wewnątrz przystępują do ataku błony śluzowej, która pokrywa górne drogi oddechowe – wskazuje specjalista reprezentujący przychodnię Praktyka Lekarzy Rodzinnych Sp. z o. o. z Przodkowa.

O obecności wirusów świadczą dolegliwości związane z nosem, a więc katar, kichanie, czy wydzielina z nosa, a także gardłem, a więc zaczerwienienie, obrzęk, a także przekrwienie śluzówek. Podkreślić należy fakt, że przebieg infekcji jest różny. Może rozwijać się gwałtownie, ale też powoli. Gdy lekarz zajrzy do gardła, dostrzeże przekrwioną błonę śluzową i rozpulchnione migdałki. W tym przypadku mamy do czynienia z suchym kaszlem, który przechodzi w wilgotny.

Jak to wygląda w przypadku infekcji bakteryjnej?

Do infekcji bakteryjnej dochodzi najczęściej na skutek aktywności paciorkowców. Niejednokrotnie zdarza się, że bakterie atakują układ osłabiony przez wirusy. Uszkodzone przez wirusy błony śluzowe są bardziej podatne na kolejne zakażenia. Istnieje przekonanie, że jeżeli symptomy zapalenia gardła utrzymują się dłużej niż trzy dni, podejrzewa się zakażenie bakteryjne. Na taką sytuację podatne są dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Podkreślić należy, że tutaj symptomy są gwałtowniejsze. Dolegliwości bólowe to nie wszystko. Zauważa się powiększone węzły chłonne, obrzęk języczka, który pokryty jest szarym nalotem. Może także dojść do wyższej temperatury, powyżej 38 stopni Celsjusza.
Opracowanie:
Przodkowo, Kartuska 24
tel. 58 681 96 94
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz