Materiał Partnera

Czym powinny się charakteryzować dobre meble gastronomiczne?

Czym powinny się charakteryzować dobre meble gastronomiczne?

Zaplecze lokalu gastronomicznego to miejsce, w którym panują wyjątkowe warunki, związane m.in. z termiczną obróbką potraw. Jest to zarazem przestrzeń, w której należy zachować szczególną dbałość o poziom higieny i bezpieczeństwa. To wszystko sprawia, że znajdujące się tam wyposażenie powinno charakteryzować się konkretnymi cechami. Co zatem wyróżnia najlepsze meble gastronomiczne?

Dwa najistotniejsze czynniki to specjalnie zaprojektowana konstrukcja oraz zastosowanie materiału o odpowiednich właściwościach. Jeżeli chodzi o konstrukcję, to warto zwrócić uwagę chociażby na zaokrąglone rogi mebli gastronomicznych. Dzięki takiej formie maleje ryzyko zahaczenia o nie w ferworze pracy, co mogłoby skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Bezpieczeństwo podnoszą także różnego typu uchwyty i prowadnice zbudowane w sposób umożliwiający łatwy i pewny chwyt.

Bezpieczeństwo i higiena

Ważne jest też zredukowanie do minimum występowania jakichkolwiek wgłębień czy zakamarków, w których mógłby zbierać się brud. Meble gastronomiczne należy wszak utrzymywać w nienagannej czystości. Służące temu zabiegi przeprowadza się wielokrotnie w ciągu dnia, sprzęt musi być więc odporny też na szorowanie oraz użycie detergentów.

I tak przechodzimy do drugiej kluczowej kwestii, czyli materiału wykonania. Najczęściej wykorzystuje się tutaj stal nierdzewną – i nie bez powodu. Jest ona odporna nie tylko na częste mycie, ale też na działanie tłuszczu i kwasów występujących w żywności. Nie odkształca się ani nie koroduje, niestraszne też jej więc skrajnie wysokie ani niskie temperatury czy wszechobecna w profesjonalnych kuchniach wilgoć, z którą nawet najlepsze okapy i systemy wentylacyjne nie są w stanie sobie w 100 proc. poradzić.

Wytrzymałość

Meble gastronomiczne ze stali nierdzewnej są też po prostu bardzo solidne. Spokojnie wytrzymają stukanie ciężkich garnków czy obecność w kuchni wielu ostrych narzędzi, które przy intensywnej eksploatacji nieraz mniej lub bardziej przypadkowo uderzają o powierzchnie kuchenne. Funkcjonalność jest tu znacznie ważniejsza niż estetyka, ale na szczęście stal nierdzewna to zarazem materiał, który doskonale się prezentuje.

Odpowiedź na konkretne wymagania

Odpowiednio pielęgnowane, dobre meble gastronomiczne potrafią przetrwać w praktycznie niezmienionym stanie nawet dziesiątki lat. Szeroki wybór dostępnych na rynku modeli pozwala z łatwością znaleźć sprzęt idealnie wpasowujący się w przestrzeń, jaką dysponujemy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też inwestycja w meble modułowe, oferowane choćby przez firmę DA-MAZ. Cechują się one jeszcze wyższym stopniem funkcjonalności, jako że można łączyć je w systemy w optymalny sposób wychodzące naprzeciw indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz