Materiał Partnera

Czym powinny charakteryzować się wanny galwaniczne?

Czym powinny charakteryzować się wanny galwaniczne?

Galwanizacja to proces, który polega na pokryciu przedmiotu cienką warstwą metalu. Taka czynność ma na celu nadanie mu nowych cech użytkowych. W zależności od branży i od planowanych sposobów wykorzystania danego produktu, stosuje się powłoki galwaniczne z różnych surowców. Aby zadanie to mogło w ogóle być wdrożone, konieczne są wanny galwaniczne, w których można poddawać procesowi poszczególne elementy. Jaka jest ich charakterystyka?

Pożądane cechy wanien galwanicznych

Wanny galwaniczne produkuje się metodą spawania na linii spawalniczej oraz za pomocą ekstruderów. W wersji standardowej mają one długość wynoszącą do 6 000 mm. Z kolei standardowa objętość wanien galwanicznych wynosi od objętość od 0,5 do 40 m3.

Jednak, jak tłumaczy ekspert z firmy Matusewicz: „Nie oznacza to, że nie można stworzyć modeli o większych wymiarach oraz o nietypowych kształtach. Jest to jak najbardziej możliwe, tym bardziej jeśli trafi się na zaufanego zleceniobiorcę, który będzie elastycznie podchodził do realizacji usług”.

Wanny do galwanizowania wytwarza się bez pokryw z tworzywa, ale powinna istnieć możliwość uzupełnienia ich o takie elementy.

Dobrej jakości wanny galwaniczne i zbiorniki z tworzywa muszą charakteryzować się zwiększoną wytrzymałością. W tym celu szczególnie sprawdzają się takie tworzywa jak: PP i PE (polipropylen), PVC (polichlorek winylu), PVDF (polifluorek winylidenu). W przypadku tego ostatniego materiału maksymalna temperatura kąpieli może wynosić nawet 140 °C. Drugi pod względem wytrzymałości termicznej będzie polipropylen PP (95 °C).

Wanny galwaniczne można wykorzystywać jako elementy wolnostojące lub też traktować je jako część linii technologicznych do procesów powierzchniowych.

Elementy dodatkowe w wannach galwanicznych

Dodatkowe wyposażenie dla wanien i zbiorników galwanicznych może obejmować między innymi:

  • elementy wentylacji (m.in. ssawy wentylacyjne),
  • pokrywy wykonane z tworzywa,
  • zawory spustowe,
  • kieszenie przelewowe,
  • układy grzania kąpieli (z wykorzystaniem ciepła elektrycznego) oraz chłodzenia kąpieli,
  • systemy oczyszczające lustra kąpieli z zanieczyszczeń olejowych,
  • systemy mieszania sprężonym powietrzem,
  • układy filtracji kąpieli,
  • dno skośne z króćcem odpływowym.

Czy warto zamawiać gotowe wanny galwaniczne?

Często zdarza się, że w wyniku wdrażania nowych procesów technologicznych firmy muszą poddawać obróbce galwanicznej detale o większych gabarytach. Galwazernia musi wówczas borykać się ze specyficznym problemem. Trzeba bowiem zadbać o większy przydział energii oraz zapewnić przewody o większej średnicy itd. Część nowego wyposażenia należy wówczas dokupić, choć oczywiście niektóre rzeczy można wykonać w zakładzie samodzielnie. Jednym z poważniejszych wydatków będzie zakup wanien galwanicznych.

Czasem przy realizacji procesów galwanicznych wymagane jest zastosowywanie specjalistycznego tworzywa, np. PVDF. Jest to dość drogi materiał. Jeśli więc nie ma się doświadczenia z płytami PVDF, najlepiej powierzyć pracę nad wykonaniem wanny galwanicznej profesjonalnej firmie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz