Materiał Partnera

Czym powinna się wyróżniać dobra odzież medyczna?

Czym powinna się wyróżniać dobra odzież medyczna?

Pracownicy służby zdrowia muszą posiadać odpowiedni ubiór, który jest regulowany przepisami prawa. Odzież medyczna stanowi barierę ochronną przez zarazkami i bakteriami, a także pozwala się wyróżnić spośród innego personelu pracującego w służbie zdrowia. Z tego względu pielęgniarki posiadają inne uniformy, natomiast ubiór lekarzy czy sanitariuszy także zaprojektowany jest w inny sposób. Jak wybrać dobrą odzież medyczną, aby spełniała określone warunki?

Z czego zrobiona jest odzież medyczna?

Wielogodzinny dyżur w szpitalu wiąże się z koniecznością posiadania wygodnego ubioru, który nie będzie ograniczał ruchów oraz zapewni odpowiednią wentylację ciała. Najwygodniejsze są ubrania z naturalnej bawełny, jednak jest to rozwiązanie niepraktyczne, gdyż bawełniana odzież szybko się gniecie, co nie wpływa korzystnie na wizerunek szpitala. Z tego względu do produkcji uniformów stosuje się bawełnę z domieszką sztucznych włókien, które również wpływają na elastyczność materiału, wygodę użytkowania, a także są łatwiejsze w utrzymaniu ich w czystości. Sklepy z odzieżą medyczną takie jak Farmedica Sp. z o.o. w swojej ofercie posiadają uniformy dla personelu medycznego, które zaprojektowane są i wykonane w sposób zapewniający maksymalne poczucie wygody nawet po całym dniu.

Rodzaje odzieży medycznej

Szpital to miejsce, w którym nie tylko leczy się pacjentów i dba o zapewnienie im opieki, ale także przeprowadza skomplikowane zabiegi i operacje. Z tego względu oprócz tradycyjnego uniformu, lekarze i pielęgniarki korzystają ze specjalnej odzieży sterylnej. Można do niej zaliczyć:

  • jednorazowe fartuchy,
  • sterylne fartuchy chirurgiczne,
  • czepki,
  • maski na twarz,
  • obuwie,
  • bluzy i spodnie zabiegowe.

Ta kategoria odzieży wykonana jest ze specjalnej włókniny i różni się od tradycyjnych białych kompletów noszonych przez lekarzy i pielęgniarki.

Dodatkowe elementy odzieży medycznej

Uniformy medyczne to specjalna kategoria odzieży, która musi być nie tylko wykonana z odpowiednich materiałów, ale także zaprojektowana z uwzględnieniem praktycznych rozwiązań.  Fartuchy i pozostała garderoba powinna być wyposażona w duże kieszenie do przechowywania recept czy narzędzi medycznych, a także być zapinana na wygodne napy lub guziki. Dodatkowo wiele szpitali decyduje się na zakup odzieży w różnych kolorach, które pozwalają odróżnić personel pracujący na innych oddziałach. Kolorowo ubrane pielęgniarki najczęściej można spotkać na oddziałach dziecięcych, gdyż ma to aspekt minimalizujący stres u najmłodszych pacjentów i wspomaga budowanie zaufania.

Opracowanie:
Warszawa, Łabiszyńska 21A lok. C
tel. 22 518 36 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz