Artykuł sponsorowany

Czym powinna charakteryzować się łyżka do koparki?

Czym powinna charakteryzować się łyżka do koparki?

Praca najczęściej wykorzystywanej maszyny budowlanej – koparki – nie byłaby możliwa, gdyby nie odpowiednio wykonany oraz dobrany osprzęt. Mowa tutaj oczywiście o łyżce, pozwalającej między innymi na przekopywanie ziemi. Czym właściwie powinno charakteryzować się takie uzbrojenie sprzętu? Jakie są jego poszczególne rodzaje? Odpowiadamy między innymi na te pytania w poniższym artykule.

Wykonanie osprzętu

Łyżki koparkowe oraz koparkoładowarkowe to komponenty narażone na intensywną eksploatację. Stąd też nie bez znaczenia pozostaje ich jakość, aby mogły jak najdłużej służyć na placu budowy. Nie warto oszczędzać na tego typu osprzęcie, jeśli zależy nam, aby maszyna bezproblemowo, ale i efektywnie spełniała swoje zadanie. Stąd też producenci, tacy jak między innymi firma Lenax z Wilkowa przykładają istotną uwagę do najmniejszych detali podczas produkcji. Poczynając od doboru właściwych stopów stali, aż po procesy obróbki, mające gwarantować wyrobowi należytą solidność oraz żywotność. Nierzadko przedsiębiorstwa tworzące osprzęt do maszyn, zajmują się także wyrobem całych konstrukcji stalowych sprzętu budowlanego, ściśle współpracując z ich dystrybutorami oraz bezpośrednimi producentami. Dzięki temu klienci otrzymują komponenty w pełni kompatybilne z modelem danej koparki. To oczywiście równie ważny aspekt, jak trwałość – odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne.

Podstawowe rodzaje łyżek

Nie ma jednego, uniwersalnego typu osprzętu, który sprawdziłby się w każdej sytuacji. Stąd też duże znaczenie ma uzbrajanie maszyn, czyli dobór łyżki, która sprosta konkretnemu zadaniu. Co prawda można wyróżnić modele ogólnego zastosowania, jednak najlepiej sprawdzą się one w przypadku prowadzenia wykopów w piasku, miękkiej glinie bądź żwirze. Bez problemu poradzą sobie także ze zdjęciem wierzchniej warstwy gruntu. W kamieniołomach z kolei lepiej postawić na te przeznaczone do intensywnej eksploatacji dodatkowo wzmacniane oraz wykonywane ze stali wysokoudarowych. Do zasypywania oraz wyrównywania terenu najlepiej sięgnąć po szerokie łyżki ze spłaszczoną krawędzią tnącą.

Ponadto można podzielić tego rodzaju osprzęt na modele skarpowe oraz podsiębierne. Wśród drugiej grupy wyróżnia się dodatkowo:

  • ażurowe – do prac drogowych oraz rozbiórkowych przy separacji gruzu;
  • skalne – stosowane w kamieniołomach, kopalniach i podczas wyburzeń;
  • standardowe – sprawdzają się przy pracach ziemnych w lekkich gruntach;
  • wzmacniane – roboty rozbiórkowe, przy ciężkich gruntach oraz w żwirowaniach;
  • plantujące – przeznaczone do wspomnianego wyrównywania terenu.

Na koniec warto również pokrótce omówić łyżki skarpowe, które charakteryzuje spora objętość, pozwalają na przenoszenie znacznie większych ilości ziemi lub innych materiałów za jednym razem. Stąd też często wykorzystuje się je podczas załadunku, ale również przygotowywania gleby pod uprawę.

Opracowanie:
Wilków, Dworcowa 15
tel. 76 878 63 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz