Materiał Partnera

Czym powinna charakteryzować się dobra szafka gazowa?

Czym powinna charakteryzować się dobra szafka gazowa?

Dobra szafka gazowa przede wszystkim powinna spełniać wymogi, określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Należy ona bowiem do ważnych elementów instalacji gazowej i pełni w niej funkcje zabezpieczające. Co mówią przepisy prawa na temat skrzynek gazowych? Czym muszą się one charakteryzować? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Dobra szafka gazowa, czyli jaka?

Zadaniem skrzynek gazowych jest zapewnienie bezpiecznego dostępu do znajdującym się w nich zaworów głównych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest szybkie odcięcie dopływu gazu w sytuacjach awaryjnych. Ponadto znajdziemy w nich reduktor ciśnienia oraz gazomierz.

Zgodnie z przepisami dobra szafka gazowa powinna być zlokalizowana na zewnątrz, ale nie dalej niż 10 metrów od budynku. Chyba że stanowi ona element instalacji gazowej domu jednorodzinnego. Wówczas skrzynka gazowa musi być zamontowana na linii ogrodzenia.

Niezależnie od rodzaju budynku skrzynkę należy zainstalować od strony ruchu pieszych lub drogi publicznej. Dlaczego? Decydują o tym względy bezpieczeństwa. Szafka umieszczona w takim miejscu będzie bowiem łatwo dostępna dla pogotowia gazowego czy straży pożarnej. O ile musi być widoczna i dostępna dla służb ratunkowych, o tyle nie powinny mieć do niej dostępu osoby nieupoważnione.

Dalej – szafka na gaz powinna znajdować się na wysokości 0,5 m nad poziomem terenu oraz w odległości 2 metrów od działki sąsiada i 1 metra od urządzeń technicznych. W kwestii odstępów należy także pamiętać o tym, że istnieje obowiązek zachowania minimalnego odstępu – 1 metra między skrzynką na gaz a licznikiem prądu. W praktyce oznacza to, że nie mogą one być zlokalizowane w jednej szafce.

Przepisy regulują także zasady tworzenie korpusu skrzynki gazowej. Rozporządzenie mówi, że musi on być wykonany z materiałów trudnopalnych i samogasnących. Ponadto musi on być jednolity, odpowiednio oznaczony (m.in. symbolami GAZ/PSG) oraz wyposażony w drzwiczki w postaci jednego skrzydła bez okienka, a przy tym zapewniający odpowiednią wentylację.

Odpowiedzialność związana ze stanem technicznym szafki na gaz leży po stronie właściciela lub też zarządcy budynku.

Tak mówią przepisy, a jak to wygląda w praktyce?

Dobra szafka gazowa – materiał wykonania

Do produkcji skrzynek gazowych zazwyczaj wykorzystywana jest stal nierdzewna kwasoodporna lakierowana proszkowo. Dodatkowo może ona zostać poddana ocynkowi. W ten sposób szafka jest odporna na siłę ognia oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych, a w tym i atmosferycznych.

Wbrew powszechnie panującym jeszcze przekonaniom skrzynki na gaz nie muszą być wcale żółte. Profesjonalne przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji dobrych szafek gazowych, takie jak firma inoxPOL, oferują je we wszystkich kolorach z palety RAL.

Odpowiednia wentylacja

Gaz należy do substancji chemicznych, których właściwości wymagają zabezpieczenia przed osobami niepowołanymi oraz właściwej wentylacji. Stąd korpusy skrzynek na gaz produkowane są z wywiewnymi otworami wentylacyjnymi, które umożliwią swobodny przepływ powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu dostępu.

Właściwe zabezpieczenia

Dodatkowo dobre skrzynki na gaz wyposażane są w drzwiczki z uniwersalnym zamkiem trójkątnym lub kłódką energetyczną. Dlaczego? Otóż takie rozwiązanie sprawia, że służby ratownicze w razie potrzeby mogą szybko dostać się do wnętrza skrzynki. W sytuacjach awaryjnych zaś mogą one zdemontować drzwiczki.

Lokalizacja skrzynki na gaz

O tym, jakie odległości muszą być zachowane, już wiemy. A w jakim dokładnie miejscu może zostać zainstalowana skrzynka? Dobre szafki gazowe powinny być montowane na elewacji – we wnęce ściennej lub w formie wolnostojącej – na słupkach z tworzywa sztucznego ewentualnie na betonowej podstawie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz