Artykuł sponsorowany

Czym powinna charakteryzować się dobra łódź motorowa?

Czym powinna charakteryzować się dobra łódź motorowa?

Nie ma jednej uniwersalnej łodzi motorowej, która spełni oczekiwania każdego. Dopasowanie pewnych parametrów technicznych jest bowiem w wielu przypadkach kwestią gustu. Niemniej jednak są pewne kryteria, mogące mieć znaczenie dla wielu użytkowników, a cechuje je przede wszystkim funkcjonalność. W przygotowanym artykule opisujemy te wybrane aspekty, wpływające na przyjemną eksploatację łodzi.

Wydajna jednostka napędowa

W przypadku łodzi motorowych do wyboru są dwa rodzaje silników: stacjonarny, zamontowany w kadłubie oraz zaburtowy, czyli jak nazwa wskazuje, znajdujący się poza łodzią. Pierwsze z nich dzięki swojemu umiejscowieniu są dobrze wyciszone, a wibracje nie są przenoszone na pokład w tak dużym stopniu, jak w przypadku zaburtowych, co zdecydowanie sprzyja komfortowi pływania. Niemniej jednak to właśnie drugi cechuje niskie zużycie paliwa, przystępniejsza cena i lepsze warunki finansowe jego ewentualnego serwisowania. Niezależnie od typu najważniejsza jest moc jednostki napędowej, która dla bezpieczeństwa powinna być większa niż masa łodzi. Takie rozwiązania oferuje między innymi firma Wiszniewski Boat Centre, której siedziba znajduje się w Augustowie.

Atrakcyjne wyposażenie

Łódź do celów rekreacyjnych poza estetycznym, eleganckim wyglądem na zewnątrz i wewnątrz powinien być również możliwie jak najbardziej funkcjonalny. Z tego względu najlepsze modele mają dużo schowków, w których można przechowywać niezbędne akcesoria i rzeczy osobiste podczas rejsu. Warto również zwrócić uwagę na wygodę siedzeń, szczególnie w przypadku miejsca sternika. Dobrze, jeśli jest ono obracane i regulowane, tak jak ma to na przykład miejsce w łodzi Bayliner VR5OE. Takie typu kubełkowego zapewnia także większe poczucie bezpieczeństwa oraz umożliwia pozostawanie w pozycji półstojącej przy wykonywaniu manewrów. Dodatkowo w łodziach motorowych dobrą atmosferę zapewnią wodoodporne radio i głośniki stereo. W przypadku powierzchni przeznaczonej do opalania powinien być zamontowany reling, który zabezpieczy uczestników przed zmoknięciem na skutek dużej fali.

Zabezpieczenie powierzchni

Skoro łódź będzie spełniać oczekiwania pod względem estetycznym i praktycznym na pokładzie, to takie same kryteria dotyczą jej zewnętrznej części. I nie chodzi tu wyłącznie o kolor, ale przede wszystkim o ochronę antykorozyjną. W związku z tym dobre modele są pokrywane antyfoulingiem, czyli specjalną farbą antyporostową. Zabezpiecza ona przed pojawianiem się grzybów i glonów, które z pewnością odbierają atrakcyjność jednostce. Preparat sprawia również, że powierzchnia samodzielnie się oczyszcza, co pozwala cieszyć się udanym rejsem i oszczędza czas właściciela, który musiałby poświecić na usuwanie trudnych zabrudzeń.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz