Materiał Partnera

Czym powinien się charakteryzować stomatolog dziecięcy

Czym powinien się charakteryzować stomatolog dziecięcy

Wizyta u stomatologa nawet w dorosłych osobach wzbudza obawy – nie zawsze uzasadnione, czasem jednak silniejsze niż ból zęba. Odwlekamy zapisanie się do specjalisty, ponieważ boimy się bólu podczas zabiegu. Delikatny dentysta, który swoim spokojem wpływa na pacjenta, to skarb. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Jaki jest dobry stomatolog dziecięcy?

Dlaczego dzieci obawiają się dentysty?

Wiele maluchów przeżywa silny stres nie tylko w gabinecie stomatologa, ale w ogóle u każdego lekarza. Biały fartuch, zimne ręce, dziwne przyrządy – to wszystko jest obce i wzbudza obawy dziecka, które nie dysponuje doświadczeniem dorosłego i nie wie, czego się spodziewać.

W przypadku przychodni stomatologicznych sprawa jest szczególnie dramatyczna z wielu powodów. Zaglądanie do jamy ustnej zawsze wywołuje opór – to naturalny odruch. Lampy rażą w oczy, a urządzenia są hałaśliwe i ostre. Nieprzyjemny zapach świdruje nos. Sterylna atmosfera gabinetu nie nastraja optymistycznie, podobnie jak zbolałe miny i ciche rozmowy innych oczekujących. Co więcej, jeżeli my sami nie czujemy się zbyt pewnie na myśl o kontroli stomatologicznej, często nieświadomie dzielimy się z dzieckiem swoją obawą wobec dentysty. Nie da się ukryć, że niektóre zabiegi nie należą do przyjemnych lub są po prostu bolesne nawet mimo znieczulenia, które także trudno zaliczyć do miłych przeżyć…

Jaki powinien być dobry stomatolog dziecięcy?

Na szczęście, jeżeli po przełamaniu pierwszych obaw trafimy na odpowiedniego lekarza, kolejne wizyty mogą stać się przyjemne, a przynajmniej znośne. Dobry stomatolog dziecięcy nie tylko jest doskonałym specjalistą o dużej wiedzy, ale też dogaduje się z dziećmi i rozumie ich obawy. Powinien być życzliwy i spokojny, ponieważ jego postawa ma wpływ na postawę dziecka, które na panującą w gabinecie atmosferę reaguje niczym najczulszy barometr. Odprężony, ale pewny swoich poczynań stomatolog, który umie zagadać dziecko oraz trafić do niego, może na dobre zmienić nastawienie malucha i skłonić go do dbania o higienę jamy ustnej. Stomatolog dziecięcy ze świetnym podejściem przyjmuje np. w www.przychodniadental.pl. Jest to ośrodek wyróżniony tytułem „Przyjazny Dentysta”.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz