Materiał Partnera

Czym połączyć, czyli omówienie wybranych systemów mocowań

Czym połączyć, czyli omówienie wybranych systemów mocowań

Do łączenia elementów wykonanych z rozmaitych surowców można użyć odmiennych systemów mocowania wykonanych z stali o specyficznych właściwościach, technikach i sposobie łączenia oraz  zakładanej trwałości i precyzji danego połączenia. Nity, śruby i wkręty należą do jednych z najpowszechniejszych łączników i oferowane są w niezwykle różnorodnej formie, od zwykłych i prostych używanych w przedmiotach codziennego użytku, po używanych do specjalnych przeznaczeń. Poniżej krótkie wprowadzenie do tych rodzajów mocowań.

Nity

Znane od wieków nity służą do wykonywania połączeń nierozłącznych pośrednich, co oznacza, że umocowany nit nie może posłużyć do ustanowienia kolejnego połączenia, a usunięty może być zazwyczaj przez jego częściowe, mechaniczne uszkodzenie, na przykład ścięcie jednego z końców. Natomiast połączenie pośrednie opisuje fakt użycia osobnego elementu łączącego dane powierzchnie; do tej samej grupy należą sworznie, śruby, zawleczki i kołki. Nity składają się z główki (łba) i trzonu, a wyrabiane są z różnych metali i stopów. Najczęściej spotyka się nity aluminiowe, stalowe, stalowo – miedziane i niklowo – miedziane, a ich całą gamę można znaleźć u dystrybutora artykułów złącznych Ansteel Systemy mocowania. Nity można dzielić na zrywalne i strukturalne, pełne i drążone, zwane również rurkowymi, a ich mocowanie może być ręczne lub pneumatyczne. Zakłada się, że nity o średnicy poniżej 8mm są sklepywane na zimno, natomiast większe na gorąco. Do tej samej grupy należą również nitonakrętki, posiadające z reguły jedną część trzpienia gładką, a drugą gwintowaną.

Śruby i wkręty

Należą do grupy połączeń rozłącznych pośrednich, co oznacza, że mogą być wielokrotnie stosowane, a rozłączenie elementów odbywa się za pomocą odłączenia elementu zaciskowego jakim są nakrętki, lub wykręcane, jak w przypadku wkrętów, blachowkrętów i innych odmian połączeń jednoelementowych do których należą wkręty. Śruby składają się z trzonu o różnej średnicy nagwintowanego na całej długości lub częściowo oraz łba posiadającego geometryczny kształt umożliwiający użycia odpowiedniego klucza lub wyrżnięty kształt pionowy lub krzyżowy. Elementem blokującym śruby są osobne nakrętki (pierścienie) nagwintowane na całej długości i nakręcane na trzon śruby. Występuje wiele rodzajów nakrętek, żeby tylko wymienić nakrętki klatkowe, skrzydełkowe, czy kołpakowe. Śruby są wykonywane z bardzo szerokiej gamy stopów stali i pochodnych, zależnie od przeznaczenia i właściwości, jak np. śruby kwasoodporne, śruby nierdzewne; aby mogły być zastosowane do łączenia płaszczyzn, muszą one posiadać wywiercone otwory. Wkręty o różnym przeznaczeniu, jak wkręty do drewna lub wkręty do metalu, różnią się od śrub jednoczęściową budową (główka, trzpień), delikatniejszą konstrukcją, mniejszą wytrzymałością na rozerwanie płaszczyzn oraz brakiem konieczności nawiercania otworów do ich zastosowanie. Wkręty łączą płaszczyzny przez wkręcenie nagwintowanego trzonu ruchem okrężnym przez wszystkie warstwy łączone.

Opracowanie:
Straszyn, Młodej Polski 11
tel. 58 380 20 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz