Artykuł sponsorowany

Czym ocieplić dom – wełną mineralną, czy styropianem?

Czym ocieplić dom – wełną mineralną, czy styropianem?
Wełna mineralna i styropian to bez wątpienia najpopularniejsze materiały stosowane przy ocieplaniu domów i budynków wielorodzinnych. Oba te artykuły budowlane cechują się równie dobrą izolacją cieplną, co jeszcze bardziej utrudnia nasz wybór. Istnieją jednak pewne różnice między tymi produktami i to przede wszystkim na nich skupimy się w tym artykule.

Z czego są zrobione?

Wełna mineralna powstaje z naturalnego surowca, którym jest szkło lub skała bazaltowa. Proces produkcyjny polega na roztopieniu wspomnianych materiałów i rozdmuchaniu ich na cieniutkie włókna, z których robi się wełnę. Po nasączeniu jej żywicą organiczną powstaje produkt końcowy.

Bazą do wytwarzania styropianu jest tworzywo sztuczne, a dokładniej polistyren. W wyniku gwałtownego ogrzania go parą wodną otrzymuje się granulki styropianu, które następnie wtłaczane są do formy, gdzie formuje się je w blok. Ten popularny izolator cieplny składa się w 98% z powietrza i dlatego ma takie właściwości fizyczne.

Izolacyjność akustyczna

Wełna mineralna ma bardzo dobrą izolacyjność akustyczną. Wełna twarda skutecznie tłumi dźwięki uderzeniowe, a miękka izoluje od hałasów rozchodzących się w powietrzu. Na tym polu styropian przegrywa, szczególnie dlatego, że nie radzi sobie z hałasami pochodzącymi z otoczenia.

Dyfuzyjność wełny mineralnej i styropianu

Dyfuzyjność oznacza zdolność materiału do przepuszczania powietrza oraz wilgoci. Wełna mineralna umożliwia przepuszczanie powietrza, więc sprzyja zjawisku „oddychania” ścian. Styropian z kolei prawie wcale nie przepuszcza powietrza. Nie należy jednak przeceniać tej właściwości, bo wymiana powietrzna w każdym domu i tak opiera się głównie na wentylacji. Parametr ten ma jednak istotny wpływ na prace elewacyjne. W przypadku wełny nie wolno stosować tynków akrylowych, które blokują przenikanie pary wodnej, co może doprowadzić do zawilgocenia wełny.

Nasiąkliwość

Styropian ze względu na swoją budowę jest odporny na wodę. Nie można tego samego powiedzieć już o wełnie, która jest wrażliwa na wilgoć. Ma to duże znaczenie dla przebiegu prac budowlanych polegających na ocieplaniu domu lub dodatkowej termomodernizacji. Firmy budowlane, takie jak Sam-Bud Piotr Bdzikot podczas ocieplania elewacji nie mogą doprowadzić do zamoczenia wełny mineralnej.

Odporność na ogień

Wełna mineralna jest materiałem niepalnym, więc jest odporna na działanie ognia. Ze względu na ten parametr jest często stosowana do ocieplania bardziej podatnych na pożar poddaszy. Styropian posiada właściwości samogasnące, bo podczas kontaktu z ogniem nie staje w płomieniach, ale tylko się topi.

Opracowanie:
Zawada Stara 101
tel. 507 485 394
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz