Artykuł sponsorowany

Czym ocieplać ściany budynku?

Czym ocieplać ściany budynku?

Kolejne Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wprowadzają wciąż nowe, coraz bardziej zaostrzone wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przez zwiększenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła UC(max) [W/(m²·K)] przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] całego budynku.

Ocieplenie budynku jest w stanie znacząco wpłynąć na spełnienie wymagań prawnych w zakresie izolacyjności cieplnej. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu inwestorów, Sempre Farby Sp. z o.o. proponuje cały system dociepleń z udziałem dwóch najbardziej powszechnych materiałów izolujących, tj. styropianu ekspandowanego EPS oraz wełny mineralnej. Izolacyjność termiczna obu tych materiałów jest podobna i w wielu sytuacjach mogą być stosowane zamiennie. Przy planowaniu ocieplenia trzeba jednak brać pod uwagę wiele innych aspektów, które będą miały wpływ na ostateczny wybór materiału izolującego.

Ocieplanie ścian zewnętrznych

Wełna i styropian to dwa najpopularniejsze materiały do wykonywania izolacji termicznych w budownictwie jednorodzinnym i nie tylko. Wełna mineralna to produkt pochodzenia mineralnego, natomiast styropian – produkt sztucznie wytwarzany. Wymagania techniczne wobec produktu stosowanego do izolacji cieplnej w budownictwie opisują dwie różne normy: EN 13162 – „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie – Wyroby z wełny mineralnej (MW) produkowane fabrycznie – Specyfikacja” i EN 13163 – „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie – Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie – Specyfikacja”. Jednakże rodzaj właściwości jest prawie ten sam. W obu przypadkach ważne są parametry: tolerancja wymiarów i ich stabilność, wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu względnym, wytrzymałość na rozciąganie, nasiąkliwość wodą, ale przede wszystkim opór cieplny i współczynnik przewodzenia ciepła. Dobór odpowiedniego materiału termoizolacyjnego to wynik porównania parametrów oraz uwzględnienia polskich przepisów określających miejsca, w których bezwzględnie wymagane jest stosowanie wełny mineralnej.

Alternatywą obu tych rozwiązań jest pianka poliuretanowa. Ma wysoką dźwiękochłonność, dobrze przyczepia się do podłoża i jest odporna na zawilgocenie. Można ją nakładać płytowo lub natryskowo. Niestety, jest ona droższa niż styropian i wełna mineralna, dlatego też nie jest tak popularna - opowiadali nam eksperci Sempre Farby, producenta materiałów budowlanych.

Porównanie styropianu i wełny mineralnej

Jeśli jesteśmy odbiorcą indywidualnym, wykonujemy ocieplenie własnego budynku jednorodzinnego i nie dotyczą nas zaostrzenia dot. wymagań przeciwpożarowych mamy wybór! Który produkt – styropian czy wełna mineralna – lepiej zda egzamin jako materiał termoizolacyjny? Porównajmy ich właściwości.

Najważniejszym kryterium wyboru materiału termoizolacyjnego jest współczynnik przewodności ciepła, który oznacza się lambda (λ). Informuje on, jaka ilość energii przeniknie przez 1 m2 przegrody o grubości 1 m danego materiału. Niższa wartość będzie oznaczała lepszą termoizolacyjność. W zestawieniu styropianu i wełny mineralnej rywalizację wygrywa styropian z wartością l = 0,031 W/m·k. Natomiast stosując wełnę mineralną, uzyskamy lepszą redukcję akustyczności. Również wyższe zabezpieczenie przeciwpożarowe otrzymamy, ocieplając nasz dom wełną mineralną. Posiada ona najwyższą klasę niepalności w klasyfikacji europejskiej. Paroprzepuszczalność to kolejna właściwość, którą wełna przewyższa znacznie styropian.

Jedną z bardzo ważnych zalet styropianu w szczególności dla pracujących z materiałami termoizolacyjnymi jest jego nieszkodliwość dla zdrowia ludzi i zwierząt. Styropian nie jest materiałem drażniącym dla skóry i oczu. Do prac z wełną mineralną zalecane jest stosowanie ubrań roboczych, rękawic do ochrony skóry i okularów do ochrony oczu.  Koszt wykonania ocieplenia za pomocą płyt ze styropianu jest również argumentem za tym, aby wybrać styropian, a nie wełnę.

Rodzaje tynków

Najczęściej spotykane w Polsce systemy ociepleń oparte zarówno na styropianie, jak i na wełnie mineralnej, posiadają jako warstwę wykończeniową cienkowarstwowe wyprawy tynkarskie. Różnorodność wypraw tynkarskich jest stosunkowo duża. Styropian lub wełnę mineralną można połączyć z tynkiem akrylowym, tynkiem silikonowo-silikatowym, tynkiem polikrzemianowym, tynkiem silikatowym, tynkiem silikonowym lub tynkiem mineralnym. Odpowiednio dobrane materiały pomogą w ociepleniu budynku, ale także zabezpieczą ściany przed degradacją pod wpływem działania wiatru, mrozu i deszczu. Możliwość wyboru faktury tynku: pełna, drapana, rolkowa lub z możliwością modelowania oraz bogata kolorystyka w systemach kolorowania pozwala dowolnie kreować estetykę nowego budownictwa, jak i odnawiać stare, zniszczone elewacje.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz