Artykuł sponsorowany

Czym nawozić rośliny w ogrodzie? Kiedy nawozy wieloskładnikowe będą dobrym wyborem?

Czym nawozić rośliny w ogrodzie? Kiedy nawozy wieloskładnikowe będą dobrym wyborem?

W przydomowym ogrodzie lub na działce za miastem można posadzić dowolne rośliny i kwiaty. Aby zapewnić im optymalne warunki wzrostu, konieczne jest nie tylko ich systematyczne podlewanie i odchwaszczanie, lecz także nawożenie. Producenci nawozów proponują liczne mieszanki, które różnią się składem i działaniem. Kiedy sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe i do nawożenia jakich roślin najbardziej się nadają?

Nawozy jednoskładnikowe i nawozy wieloskładnikowe

Podziału nawozów można dokonać, biorąc pod uwagę liczbę znajdujących się w nich składników. W ten sposób wyróżnia się nawozy jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Te pierwsze są przeznaczone głównie dla specjalistów, np. rolników czy sadowników, a to dlatego, że do poprawnego ich zastosowania potrzebna jest spora wiedza. Jak sama nazwa wskazuje, nawozy wieloskładnikowe to preparaty zawierające w składzie dwa lub więcej składników pokarmowych. Najczęściej w składach mieszanek można znaleźć azot, potas i fosfor.

Zarówno nawozy jednoskładnikowe, jak i wieloskładnikowe są dostępne w licznych sklepach detalicznych  i hurtowniach, np. Medimed Marcin Tarajko.

Czy nawozy wieloskładnikowe to dobry wybór?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin, powinny wybrać właśnie nawozy wieloskładnikowe. Dlaczego? Ponieważ te są przeznaczone do wszystkich rodzajów roślin. Ich skład jest tak opracowany, aby zawierały zarówno mikro-, jak i makroelementy. Przykładowymi nawozami wieloskładnikowymi są: Azofoska, Polidap i Polifoska. Ich stosowanie gwarantuje, że rośliny będą miały dostęp do wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.

Nawozy wieloskładnikowe są dostępne w dwóch formach: jako granulki i w płynie. Te pierwsze umieszcza się w ziemi, drugimi można spryskiwać liście. Wybór preparatu w płynie pociąga za sobą konieczność jego rozcieńczenia w odpowiedniej ilości wody. Niewłaściwe proporcje mogą zaszkodzić roślinie. Spryskiwanie liści nawozami w płynie jest równie skuteczne jak nawożenie ziemi preparatami w granulkach.

Kiedy stosować nawozy wieloskładnikowe?

Uprawa roślin wymaga systematyczności i przestrzegania harmonogramu prac w ogrodzie. Jeżeli chodzi o nawożenie ziemi nawozami wieloskładnikowymi, to specjaliści radzą to robić w dwóch turach. Po raz pierwszy nawozy należy zastosować wiosną. Po zimie rośliny szczególnie potrzebują składników odżywczych. Po raz drugi ziemię należy użyźnić w drugiej połowie czerwca. Jesienią wystarczy tylko prawidłowo przygotować rośliny do zimy, a więc przede wszystkim zabezpieczyć je przed mrozem.

Oceń artykuł (12)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz