Artykuł sponsorowany

Czym na tle innych map geodezyjnych wyróżnia się mapa sytuacyjno-wysokościowa

Czym na tle innych map geodezyjnych wyróżnia się mapa sytuacyjno-wysokościowa

Mapy geodezyjne to dokumentacja powstająca w wyniku działań oraz pomiarów wykonywanych przez uprawnionych geodetów. Stanowią one opracowania, które niezbędne są w wielu sytuacjach, takich jak na przykład budowa domu lub innego obiektu budowlanego, bądź też przy podziale lub scalaniu nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że w zależności od danej okoliczności, wymagany może być konkretny rodzaj mapy geodezyjnej. Tak też jest w przypadku różnorodnych inwestycji o charakterze budowlanym, kiedy to najczęściej niezbędna okazuje się mapa sytuacyjno-wysokościowa.

Po co komu mapa sytuacyjno-wysokościowa

Mapa sytuacyjno-wysokościowa stanowi opracowanie, które niezbędne jest przede wszystkim przed rozpoczęciem i w czasie inwestycji budowlanych, które wymagają pozwolenia na budowę. Jest to bowiem dokument stanowiący podkład geodezyjny, wymagany podczas ubiegania się o pozwolenie na budowę oraz element niezbędny przy opracowywaniu projektu architektoniczno-budowlanego i projektu zagospodarowania działki. Przygotowanie mapy sytuacyjno-wysokościowej należy zlecić uprawnionemu geodecie, na przykład specjalistom z firmy Geo Works  Usługi geodezyjne, którzy opracowują dokument z uwzględnieniem jak najbardziej aktualnych informacji na temat danej działki. Wynika to z faktu, że dokumentacja tego typu powstaje w oparciu o mapę zasadniczą, zawierającą główne informacje na temat konkretnego terenu, takie jak punkty osnowy geodezyjnej, budynki, kontury użytków gruntowych, sieci uzbrojenia terenu, budowle i urządzenia budowlane oraz inne obiekty topograficzne, wraz z wybranymi informacjami dotyczącymi tych obiektów. Nie należy jednak zapominać, że mapa zasadnicza stanowi zasób państwowy, który ze względu na dosyć rzadką aktualizację, może posiadać braki informacyjne dotyczące aktualnie istniejącej na danym terenie infrastruktury, a co za tym idzie ma ona raczej znaczenie informacyjno-poglądowe. Dlatego też na potrzeby konkretnej budowy niezbędne jest sporządzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej, stanowiącej aktualizację mapy zasadniczej w obrębie planowanej inwestycji.

Co powinna zawierać mapa sytuacyjno-wysokościowa

Mapa sytuacyjno-wysokościowa musi zawierać aktualne informacje dotyczące obszaru, na którym ma zostać wybudowany dom lub inny obiekt budowlany. Dlatego też jej wykonanie wymaga aby opracowujący ją geodeta zawarł w niej realne informacje o:

  • granicach działki i granicach pomiędzy gruntami o różnym przeznaczeniu,
  • obiektach ogólnogeograficznych,
  • elementach ewidencji gruntów i budynków,
  • sieciach uzbrojenia terenu - nadziemnych, naziemnych i podziemnych,
  • liniach zabudowy oraz osiach ulic i dróg,
  • terenach zielonych oraz usytuowaniu zieleni wysokiej, w tym także informacje o pomnikach przyrody,
  • obiektach i szczegółach wskazanych przez projektanta.

Mapa sytuacyjno-wysokościowa krok po kroku

Aktualizacja mapy zasadniczej, czyli opracowywanie mapy sytuacyjno-wysokościowej to proces, który można podzielić na kilka podstawowych etapów:

  1. zlecenie wykonania mapy przez inwestora, gdzie znaleźć się powinny również informacje o obiekcie, zakresie zlecenia oraz wymaganiach projektanta,
  2. zgłoszenie pracy w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej,
  3. zgromadzenie materiałów niezbędnych do wykonania zlecenia,
  4. działania w terenie obejmujące przede wszystkim wywiad terenowy i pomiary aktualizacyjne,
  5. sporządzenie zaktualizowanej mapy,
  6. skompletowanie operatu geodezyjnego wraz z aktualizacją danych państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego,
  7. przekazanie operatu geodezyjnego do wydziału geodezyjno-kartograficznego,
  8. przekazanie inwestorowi gotowej mapy sytuacyjno-wysokościowej.

Przygotowanie tego typu dokumentacji to niezwykle istotny element w całym procesie związanym z inwestycją budowlaną. Dlatego też należy zadbać, aby opracowanie mapy sytuacyjno-wysokościowej było wykonane z należyta dbałością, przez doświadczonego geodetę i w oparciu o obowiązujące przepisy, co w niewątpliwie wpłynie na prawidłowość przebiegu całej inwestycji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz