Artykuł sponsorowany

Czym kierować się przy zakupie skutecznych, niezawodnych alkomatów?

Czym kierować się przy zakupie skutecznych, niezawodnych alkomatów?

Niemal każdy kierowca przechodził kontrolę drogową polegającą na rutynowej kontroli trzeźwości kierowców. Duży odsetek z nas było świadkiem sceny, kiedy uczestnicy imprezy zbierali się do jazdy samochodem, po wypiciu przysłowiowego kieliszka wina, mimo nalegań otoczenia, że jest to niebezpieczne. Dlatego, dla swojego i innych bezpieczeństwa, warto zaopatrzyć się w alkomat, który rozwieje wszelkie wątpliwości odnośnie do możliwości kierowania samochodem po kilku słabych drinkach.

Alkomaty stosują je policjanci oraz służby ochrony cywilnej celem wykluczenia z otoczenia osób pod wpływem alkoholu. Jego posiadanie może uratować życie i ochronić przed utratą prawa jazdy w wielu sytuacjach.

Dostępne są 3 główne rodzaje alkomatów na rynku

Aby zakupić dobrej jakości alkomat należy przyjrzeć się jego budowie i rozwiązaniom technologicznym, jakie w nim zastosowano. Oczywiście warte uwagi są te, które zapewniają dokładność odczytu poniżej 0,1 promila. Firmy specjalizujące się w sprzedaży alkomatów, takie jak, chociażby firma Szpieg sp. z o.o. Sklep detektywistyczny pomoże prześledzić częstotliwość kalibracji, czy też żywotność baterii i tryb pracy urządzenia, aby wybrać urządzenie do konkretnych zastosowań. Na rynku mamy do dyspozycji cztery główne rodzaje alkomatów:

  • Półprzewodnikowe – to podstawowa wersja alkomatów i jedyną zaletą tychże urządzeń, jest ich atrakcyjna niska cena. Niestety nie są one zbytnio dokładne, łatwo można oszukać wynik badania (wystarczy coś przekąsić, napić się, aby pomiar był zakłócony) na dodatek wymagają one częstej kalibracji (są modele, które mają wliczoną w użytkowanie roczną lub dwuletnią darmową kalibrację),
  • Elektrochemiczne – często wykorzystywane w firmach i patrolach policyjnych, ze względu na wysoką precyzyjność wyników, których nie zakłócają ani stan baterii, ani zjedzony posiłek po spożyciu alkoholu. Pomiary przy ich użyciu są nie tylko dokładne, ale również powtarzalne i stabilne w czasie. Jeśli chodzi o wady, to jedyną znaczącą, wpływającą na decyzję o zakupie jest wysoka cena,
  • Spektrofotometryczne – to jedne z najdokładniejszych i niestety najdroższych urządzeń, wykorzystującej przy pomiarach promieniowanie podczerwone. Jeśli w wydychanym powietrzu, znajdzie się alkohol, jest on pochłonięty przez promieniowanie podczerwone i odczytane zostaje jego stężenie w wydychanym powietrzu. Tu nie ma mowy o zakłóceniu wyników badaniu. Dzięki niezwykłej dokładności i powtarzalności wyników, pomiary przy ich użyciu są używane jako dowód w sprawie w sądach,
  • przesiewowe bezustnikowe popularnie zwane ”pałami policyjnymi” – dedykowane wszędzie tam, gdzie potrzeba jest zbadać dużą liczbę osób w krótkim czasie np. wśród służb mundurowych, firm, jak i osób prywatnych.

Jaki rodzaj urządzenia dla częstego, a jaki dla rzadkiego stosowania?

Biorąc pod uwagę fakt, iż rzadko będziemy potrzebowali użyć urządzenia do pomiaru ilości alkoholu w wydychanym powietrzu, nie warto kupować drogich modeli o długiej żywotności, doskonale sprawdzą nam się przy właściwym użytkowaniu te z niższej półki. Dzieje się tak, dlatego, że każdy z rodzajów alkomatów ma różną żywotność i wymaga okresowej wymiany podzespołów. Koszt takiej operacji w przypadku niektórych modeli urządzeń może być droższy od zakupu nowego alkomatu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz