Artykuł sponsorowany

Czym kierować się przy wyborze schodów do domu?

Czym kierować się przy wyborze schodów do domu?

Budowa domu piętrowego lub z poddaszem wymaga zaprojektowania w jego wnętrzu ciągu schodów. Są one niezbędne do przemieszczania się między kondygnacjami, ale mogą też stanowić bardzo atrakcyjną dekorację wnętrza budynku. Dostępne na rynku modele różnią się wieloma cechami. Dlatego przed ich wyborem warto sprawdzić, co naprawdę liczy się w dobrych schodach drewnianych.

Po pierwsze konstrukcja odpowiednia do wnętrza domu

Schody drewniane to ważny element budynku, który powinien być dopasowany zarówno do aranżacji jego wnętrza, jak i do ilości dostępnej przestrzeni. Duże konstrukcje są nieco bardziej wygodne i bezpieczniejsze, ale zajmują wiele miejsca i ograniczają dostęp światła. Z kolei zbyt małe schody znikają w przestronnych holach, dlatego nie prezentują w pełni swojego uroku. Decyzja o budowie niewielkich schodów to stracony potencjał szczególnie w stylowych domach, w których najczęściej buduje się ciągi z pięknymi, zdobionymi balustradami. Firmy takie jak Łokaj FHUP Jerzy Łokaj, które specjalizują się w stolarstwie i produkcji schodów, oferują wiele ich modeli. Zależnie od dostępnego miejsca można wybierać spośród kilku typów konstrukcji:

  • Schody półkowe – to nowoczesne kompozycje, lekkie wizualnie, które nie ograniczają dostępu światła do wnętrz. Ich wadą jest brak balustrady, dlatego nie nadają się do domów, w których są małe dzieci i osoby starsze.
  • Schody dywanowe – konstrukcja podobna do półkowej, ale uzupełniona o pionowe listwy, które łączą krawędzie kolejnych stopni. Całość przypomina spływający po schodach dywan, stąd też ich nazwa. Ponieważ stopnie są zakotwiczone i nie mają podparcia, do montażu wymagają grubych ścian.
  • Schody osiodłane – stopnie montowane są na policzkach od góry. Ponieważ nie stykają się ze ścianą, ułatwiają ewentualne remonty i konserwację drewna. Cechuje je nowoczesny wygląd.
  • Schody policzkowe – to najbardziej typowe rozwiązanie, stosowane od wielu lat i zarazem najpopularniejsze. Stopnie umieszczone są w policzkach, czyli masywnych drewnianych bokach, w specjalnie wyfrezowanych otworach. Konstrukcje tego typu są bardzo stabilne.
  • Schody policzkowo-sztycowe są konstrukcjami, w których jedna strona mocowana jest w policzku, a druga – podwieszana do masywnej poręczy. Dodatkowe usztywnienie zapewniają sztyce między stopniami.
  • Schody spiralne – funkcję nośną pełni w nich słup centralny, do którego mocuje się stopnie. Ich zaletą jest możliwość wygodnego wkomponowania w małą przestrzeń.

Po drugie funkcjonalność i bezpieczeństwo

Poza konstrukcją, która będzie dopasowana do aranżacji wnętrza i dostępnego miejsca, warto też pamiętać o tym, kto będzie korzystał ze schodów. Osoby dorosłe, młode i sprawne mogą sobie pozwolić na stopnie bez poręczy. Dla dzieci i starszych konieczne są nie tylko zabezpieczenia, ale też jednakowa szerokość stopni i ich antypoślizgowa powierzchnia. Od typu konstrukcji zależy też szybkość pojawiania się problemu ze skrzypieniem. Perfekcjoniści powinni zwrócić też uwagę na dopasowanie koloru drewna do innych elementów wystroju. Kropką nad i są nowoczesne lub stylowe barierki, niekoniecznie wykonane z drewna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz